İltihaplı romatizmanın vücuda zararları nelerdir

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Nehir tarafından 15 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. İltihaplı romatizmanın vücuda zararları

  Özellikle bizim korktuğumuz kalbe vuran* böbreklere vuran* damarlara* sinirlere vuran romatizmalar vardır. Bunlar ciddi iç organ sakatlıklarına da sebep olurlar.

  Damar romatizması* böbreği vurur* çok ciddi böbrek yetersizliğine neden olur.
  Romatoid artrit yine akciğerleri etkileyen bir romatizmadır. Akciğer zarı iltihabı yapar. Kalpte ritim bozukluğu yapar.
  Anklozan spondilit* kalpte* damarda iltihap yapar. Çocuklarda görülen kalp romatizması var. Kalp kapağını bozar* ileri yaşlarda kalp yetersizliği yapar.
  Skleroderma (cilt romatizması) denilen bir romatizma var* damarları büzer* parmaklarda kangren yapar. Cilt romatizmalarından gene skleroderma akciğerlerde fibrozis (kist) yapar. Bunlar iltihaplı guruba girer* nadir ama çok tehlikeli romatizmalardır.
  Kulunç romatizması
  Bir de iltihapsız yıpranma romatizmaları var. Onlara kireçlenme deniyor halk arasında. Bunlara* büyük eklemlerde* kalça gibi diz gibi* bel gibi* boyun gibi büyük bölgelerde fazla iş yapılan* yorulan yıpratılan bölgelerde ortaya çıkan dejantif eklem hastalıkları diyoruz. Yani eklem yıpranmaları hastalıklarıdır.
  Üçüncü görülen yumuşak doku romatizmalarıdır. Esasında en sık görülenleri bunlardır. Halk arasında “kulunç romatizması”* “yel romatizmaları” olarak bilinir* fibromiyalji.
  Dizde* dirsekte balon gibi şişmeler* öğrenci dirseği* hizmetçi dizi denilen şekilde görülür. Bunun dışında ortopedik nedenlere bağlı ağrılı durumlar ortaya çıkabilir.