İmamı Azamın Tesbih Duasının Anlamı

Konusu 'Dualar ve anlamları' forumundadır ve Nehir tarafından 14 Ocak 2014 başlatılmıştır.


 1. İmamı Azam Tesbih Duası Anlamı

  mam-ı Âzâm Ebû Hanife, Cenab-ı Hakk'ın tecellisini yetmiş bin perde arkasından doksan dokuz gece rüyasında görmüştü. Nihayet yüzüncü gece gördüğünde sordu: "Yâ Râb! Bizler çok günahkâr kullarız, bunu itiraf ediyoruz. Bari biraz birşey öğret de onu yapıp affına hak kazanalım" dedi.

  Bir rivâyete göre de: "Yâ Râbbi, bizi mahşer sıkıntısından kurtaracak şey nedir?" dedi.

  Cenab-ı Hakk'da, bu tesbihi sabah akşam birer defa okunmasını öğretti.

  İmamı Azam Tesbih Duası Türkçe Anlamı


  "Devamlı olan, ebediliğinin sonu olmayan, tüm eksiklerden arı (tertemiz) olan Rabbimi tesbih ederim. O yüce Mevla'mı hatırlar, anarım, gece gündüz yâd ederim. Bir tek olan Allah'ı tebih ederim. Hiçbir şeye muhtaç olmayan Allah'ı tebih ederim.”

  Direksiz gökleri yükseltip tutan Allah'ı tebih ederim. Yeri, donmuş su üzerine döşeyen Allah'ı tesbih ederim. Tüm mahlûkatı (yarattıklarını) yektan var eden, yaratan, sayılarını bilen Allah'ı tebih ederim. Tüm canlıların rızıklarını taksim edip hiç kimseyi unutmayan Allah'ı tebih derim."

  İmamı Azam Tesbih Duası Arapçası


  "Sübhâne'l ebediyyil ebed. Sübhâne'l vâhidil ehad. Sübhâne'l ferdis samed. Sübhâne râfi'is semâi biğayri amed. Sübhâne men beseta'l arda alâ mâin cemed. Sübhâne men halaka'l halka ve ahsâhüm adeda. Sübhâne men kasemer rızka ve lem yense ehada. Sübhâne'llezî lem yettehız sahibeten velâ veleda . Sübhâne'llezî lem yelid velem yuled. Velem yekûn lehu küfuven ehad. Sübhâne men yeranl ve ya'rifü mekânî ve yerzuguni velâ yensânî."