İman Açısından İnsan Çeşitleri Nelerdir?

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Elif tarafından 6 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  İnanç Açısından İnsanlar Dört Gruba Ayrılır:


  1-Mümin (Müslüman): Müslüman, Allah'a, Rasulü'ne ve onun bildirdiklerine inanan kimsedir. İman esaslarını kalbiyle tasdik edip, dili ile bunu açıklayan kişidir. Ahirette cennetle mükafatlandırılacaktır.

  2-Kafir: Gerçeği örten, Allah'a veya diğer iman esaslarından birine inanmayan, bunları inkar eden kimsedir. Peygamberimizin(s.a.v) haber verdiği ve Allah katından getirdiği hakikatleri kabul etmeyen kimselerin genel adıdır. Dünyada kafir olarak ölen kimse, ebedi ahiret yurdunda cehenneme girecektir.

  3-Münafık: İki yüzlü davranan, riya ve gösteriş sahibi kimsedir. Dışarıdan iman etmiş görünen, inandığını söyleyen, fakat gerçekte kalben inanmamış kişidir. Kur’an, münafıkların cehennem ateşinin en alt tabakasında bulunacaklarını bildirmektedir.

  4-Müşrik: Allah’ın varlığını kabul eden, ancak onun bir olduğuna inanmayan, onunla birlikte başka ilahlar edinen (şirk koşan) kişidir. Mesela Allah ile birlikte putlara veya başka şeylere de tapınan kimse müşriktir.
   

 2. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Cevap: İman Açısından İnsan Çeşitleri Nelerdir?

  Kur'an'ın ele aldığı insan tiplerinin başında inananlar gelir. Ancak o, Müminler arasında da birtakım farklılıkların varlığına değinir. Kur'an, Fatır suresinin 32. ayetinde Müminleri davranış ve karakter açısından üç kısma ayırır:

  “Sonra biz kullarımızdan seçtiklerimizi o kitaba mirasçı kıldık. Onlardan kimi kendine kötülük eder. Kimi orta bir durumdadır. Kimi de Allah’ın izniyle hayır işlerinde yarışır. İşte büyük lütuf budur.”