İnanç ve ibadet bağımlılıktan koruyor

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Elif tarafından 27 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  İnançlı olmak ve ibadet etmenin bağımlılıktan koruduğu belirlendi

  Bilim adamlarının araştırmalarına göre, inançlı olan ve ibadet edenlerde alkol ve uyuşturucu bağımlılığının çok daha az görüldüğü ortaya çıktı. İngilterede yapılan bu araştırmadan çıkan neticede 7 bin 403 kişiden yüzde 35'i inançlı olduğunu ve ibadet ettiğini, yüzde 19'u inandığını, ancak ibadet etmediğini, yüzde 46'sı ise inançlı olmadığını belirtti.

  Ruhsal sorunların çoğunlukta ateistlerde ve ibadet edenlerde benzer olduğu, ama ibadet edenlerin alkol ve uyuşturucu bağımlılığının büyük bir bölümü ateistlerden daha az olduğu belirlendi.
  Böylece inançlı olan, ancak ibadet etmeyenlerin daha sık uyuşturucu ve alkol kullandığı, daha çok yeme bozukluğu ve ilaç tedavisi gördüğü belirlendi.
  Sonuç olarak ibadet etmeden ruhani bir yaklaşımın ruhsal sıkıntı riskini artırabiliyor.

  Birkaç yıl önce İsrail'de yapılan bir araştırma, ibadet yerlerine gitmenin, sosyalleşmenin artması sebebiyle Alzheimer riskini azaltabileceğini göstermişti. Ayrıca Amerika'da yapılan başka bir araştırmada ibadet ve iyi hissetme arasında bağlantı bulunduğunu ortaya çıkmıştı.

  [​IMG]

  Bahsettiğimiz bu araştırma Uluslararası Tıp Dergisi'nde yayınlandı. Ayrıca makale Fransız ''Le Figaro'' gazetesinin internet sitesinde de bulunuyor.