İnşallah Anlamı Nedir?

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Elif tarafından 6 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  İnşallah Kelimesinin Anlamı ve Önemi Nedir?


  İnşallah'ın manası, Allah dilerse olur demektir. Bütün işlerini Allah'ın dilemesine havale etmek için söylenen bir sözdür.

  Allah'ın huzurunda itaat edenlerden olmak için, her işte inşallah demek gerekir. Hadislerde (İnsanlar için, inşallah demekten daha faziletli itaat edicilik yoktur) buyuruldu.

  Bir kimse ile birşey kararlaştırırken inşallah denirse, sonradan o iş yerine getirilmezse, yalancı olunmaz. (Miftah-ül cenne)

  Kesin işlerde de inşallah denir. Mescid-i harama girileceğini Allahü teâlâ bildirdiği halde, inşallah denmesini öğretmek için, (Mescid-i harama inşallah gireceksiniz) buyurdu. (Feth 27)

  İsmail aleyhisselamın, (Babacığım, sana emredilen ne ise, onu yap! İnşallah beni sabredicilerden bulursun) dediği de Kur'an-ı kerimde bildirilmektedir. (Saffat 102)

  Peygamber efendimiz de, mezarlığa uğrayınca, ölüm muhakkak olduğu halde, ilâhi terbiye gereği olarak, (İnşallah biz de size kavuşacağız) buyurdu. (Müslim)

  Peygamber efendimiz, duasının kabul olacağını âyet-i kerimeye istinaden kesin olarak bildiği halde şöyle buyurdu:
  (Her Peygamberin duası kabul olur. Her Peygamber, ümmeti için dünyada dua etti. Ben ise, Kıyamette ümmetime şefaat izni verilmesi için dua ediyorum. Duam inşallah kabul olacak. Müşrik olmayanların hepsine şefaat edeceğim.) [Müslim]