İnsan Göz Yapısı Nasıldır

Konusu 'Web Kütüphanesi' forumundadır ve Demir tarafından 13 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. İnsan Gözünün Yapısı Nasıldır

  İnsanda gözler , düzensiz küre biçiminde yaklaşık 25 mm çapında ve her biri 7 – 8 gram ağırlıkta kalan organlardır .
  Göz çukurları içerisinde , koruma amaçlı bir yağ yastıkçığı üzeri yerleşmişlerdir . Hareketleri belli sayıdaki hareket ettirici kaslar açısından sağlanır . 4 düz kas , bir uçlarıyla göz çukuru boşluğunun dibine , diğer uçlarıyla , dikey düzlemdeki bir çevre boyunca , göz yuvalarına tutunurlar . Bu kaslardan biri gözün üstündedir: Kasılması gözü kaldıran ve bakışı yukarı çeviren üst düz kas . Gözün altına yapışan alt düz kas , gözü indirir ve bakışı aşağı yöneltir . Gözün her iki yakınında yer alan iç ve harici düz kaslar , gözü sağa veya sola çevirirler . İki eğik kas gözü ekseni etrafında döndürür .

  Büyük eğik kasın bir ucu göz çukuru boşluğunun dibine yapışıktır ve oradan alın kemiği üstündeki bir tür kemik makaraya geldikten bir sonra düşey bir çember boyunca göz yuvasına tutunur; ufak eğik kas ise birde göze , diğer yandan göz çukurunun iç çeperine yapışır .
  Gözlerin korunması ek organlarla sağlanır , bir önce alın derisi gözler üzeri kıllarla ( kaşlar} kaplı kuvvetli bir yastık oluşturur . Deri bir sonra , bir dizi kirpiğin sınırladığı üst göz kapağı kalan bir kıvrım çizer . Ek Olarak bir sonra saydamlaşır ve gözün ön yüzünü döşer:
  Bu , sümüksel zardır ( konjonktiva ) . Gene kirpiklerle sınırlanan iki. bir kıvrım , alt göz kapağıyla sürer . Bir salgı kanalıyla göz kapaklarınm özgür kenarının arka dudağı üste açılan Meibomius bezleri , göz kapaklarının kaymasını kolaylaştıran yağlı bir sıvı/akışkan salgılarlar . Göz çukurunun iç açısında , gözyaşı bezi bulunur . Bu bez , gözyaşı denilen ve sümüksel zarı temizleyip nemlendiren bir sıvı/akışkan üretir; gözyaşı kanalcıkları ve gözyaşı kesesinden kaçan gözyaşları , gözyaşı – burun kanalıyla burun boşluklarına ulaşır .
  Gözlerin kan dolaşımı göz atardamarları ve göz toplardamarlarının dallarıyla , sinirlendirilmesiyse duyusal üçüz sinirin ( 5 . kafa öfke çifti ) gözle ilgilenen dalıyla sağlanır . Gözün hareketliliğiyse 3 . , 4 . ve 6 . kafa öfke çiftlerine bağlıdır