Kompozisyon İnsan Hakları İle İlgili Kompozisyon yazar mısınız?

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Nehir tarafından 19 Kasım 2015 başlatılmıştır.

 1. İnsan hakları ile ilgili kompozisyon çalışması

  İnsan hakları ile ilgili yazılmış olan kompozisyon örneklerinden bazılarını konumuzun devamında okuyabilir, kendi kompozisyonunuz için fikir edinebilirsiniz.

  Dünyadaki tüm insanlar bu dünyaya eşit haklara sahip olarak gelmektedirler. Dünyadaki hiçbir insanın bir diğer insana, ırka ya da topluluğa göre üstünlüğü yoktur.
  Allah tüm insanları eşit şekilde yaratmış hiçbirine bir diğerine göre üstünlük vermemiştir.

  İnsan hakları dinimiz dışında da İnsanlar hakları Evrensel Beyannamesi ile de güvence altına alınmıştır. buna göre her insan olduğu gibi, kendisinde hiçbir değişikliğe gereksinim duymadan, temel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde ve özgürce yaşamına devam edebilir. Bir insanı rengi, ırkı, inancı, görüşleri gibi nedenlerle dışlamak ya da eleştirmek insan haklarına aykırı bir durumdur ve bunu yapmak dünyanın hiçbir yerinde insanlığa yakışmaz. Bu nedenle tüm insanların eşit olduğunu bilerek ve kabul ederek insanlar arasında ayrım yapmamak gerekmektedir.

  İnsan hakları her ne kadar dünyadaki en önemli konu olsa da maalesef ki dünyamızda zaman zaman ihlal edilebilmektedir. Her insan doğuştan getirdiği birtakım hakların olduğunu bilmeli ve bu haklar çiğnendiğinde haklarını hukuk çerçevesinde arayarak kendini savunmayı bilmelidir.


  10 Aralık gününü içine alan Hafta İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu hafta boyunca insanların sahip olduğu haklar ve insan sevgisi temaları işlenerek millet bilinçlendirilmeye çalışılır.

  Her insan, öncelikle insan olduğu için bazı haklara sahiptir. Din, dil, renk, mezhep ayrımı gözetilmeksizin her bireyin sahip olduğu bazı temel haklar vardır. Örneğin yaşama hakkı her insanın hakkıdır. Herhangi bir insanın yaşamına durduk yere son vermek kabul edilemez bir davranıştır.

  Demokrasi, her insanın başkasına zarar vermemek şartı ile özgür bir şekilde hareket etmesidir. Örneğin ülkemizde herkesin seçme ve seçilme hakkına sahip olması, insanların oylarını serbest bir şekilde kullanması bir demokrasi örneğidir.