İnsan Vücudunda En Fazla Bulunan Mineral Hangisidir

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve Elif tarafından 1 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  İnsan Vücudunda En Fazla Bulunan Mineral Hangisi?

  İnsan Vücudunda En Fazla Bulunan Mineralin adı Kalsiyumdur. Eğer beslenme yoluyla yeterli kalsiyum alınmazsa, ilerleyen yaşlarda osteoporoza yakalanma riskimiz artar. Kalsiyum ayrıca kas ve sinir sistemi fonksiyonlarımızın düzgün çalışmasına ve kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur.Süt ve süt ürünleri, güçlü diş ve kemikler için önemli bir kalsiyum kaynağıdır.

  Süt ürünleri, kalsiyum sağlamasının yanı sıra, protein, B vitaminleri, selenyum, çinko, fosfor, potasyum ve mağnezyum gibi mineraller sağlar. Çoğu süt ürünü vücudumuzun kalsiyumu emmesine yardımcı olan D vitamini ile güçlendirilmiştir. Yoğurt ve ayran gibi süt kültüründen elde edilen ürünler, bağırsak sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayan ve bazı hastalıkların önlenmesine yardımcı olan probiyotikler veya iyi bakterileri içerir.

  Herkes süt içemez ya da içmeyi sevmez. Eğer siz de bunlardan biriyseniz, tüm kalsiyum ihtiyacını nasıl karşılayacaksınız? Tamamlayıcılar yoluyla alınan minerallerin vücutta emilimi, beslenme yoluyla alınanlara göre daha zor olduğu için, en iyisi kalsiyum ihtiyacınızı vitaminler yerine beslenme yoluyla sağlamanızdır. Süt ve süt ürünleri haricindeki diğer kalsiyum kaynaklar; konser ve sardalya, somon kılçıklarıyla ; kalsiyumla güçlendirilmiş portakal suyu veya soya sütü, susam, badem, karalahana yaprağı, ıspanak, kıvırcık, lahana, Çin lahanası gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, pişmiş istiridye ve deniz Tarağında bulunur.