İnsan Zayıf Yaratılmıştır

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Elif tarafından 27 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  İnsanın kendisi için en iyisini yine kendisinin bilebileceğine atıf yapan özgürlük anlayışı, bize göre son derece tehlikelidir. “...Çünkü insan zayıf yaratılmıştır.”
  (Nisa, 28)


  Dolayısıyla onun kendi sınırlı aklına göre vereceği hükümler de zayıf, kusurlu ve eksik olacaktır. Örneğin; şimdiki insan için özgürlük kimseye kulak asmayıp kendi bildiğini, istediğini, sevdiğini yapmak anlamına gelir. Peki insan seçimlerinde özgür müdür? Kimsenin veya hiçbir akımın etkisinde kalmadığını nasıl iddia edebilir?
  Artık günümüzde dünyada olup bitenden hemen haberdar oluyoruz. Sadece bununla da kalsa iyi, bir de bunlardan etkileniyoruz. Duyduğumuz haberler, edindiğimiz bilgiler kimin ağzından çıkıyorsa ona inanmak durumunda kalıyoruz. Yani kimin sesi daha çok çıkıyorsa onun doğrusunu iradesizce kabul etmiş oluyoruz. “Koyu arabalar açık arabalardan daha hızlıdır” diye bir haber duysak ne yapmak isteriz? Siyah arabayı almak isteriz. Bu durumda o kararı kendimiz mi almış oluyoruz? Yoksa birilerinin akıl vermesiyle mi hareket etmiş oluyoruz?