İnsanlar neden korkarlar kısaca

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Nehir tarafından 2 Şubat 2013 başlatılmıştır.

  1. İnsanlar niçin korkarlar

    Korku evrensel bir duygudur ve her insanda bu duygu mevcuttur. Her insan ya bilinçli bir şekilde yada bilinçsiz bir şekilde çeşitli şeylerden korkar. Yaşamsal bir mekanizma olan korku mekanizması insanda uyarıcı bir tepki olarak ortaya çıkar. Kişi bir ağrı yada algıladığı bir tehdit sonucunda korku hisseder.

    Korku aslında insana hayatını idame ettirebilmesi için verilmiş bir duygudur.Bazı korkularımız genlerimizde yazılıdır. Örneğin hayatında hiç yılan görmemiş bir yetişkin yılanla ilk karşılaştığında korku hisseder. Cinsiyet olarak baktığımızda kadınların korkuya daha az dirençli yaratıldıklarını görürüz. Evrensel psikolojiye göre bunun sebebi kadının annelik
    görevini üstlenmiş oluşudur. Yılandan ve böcekten korkan anne, babaya göre daha duyarlı olacak ve çocuğunu koruyacaktır. Erkeklerin korkuya daha az duyarlı oluşu da aileyi korumayla, sorumluluğunu üzerine almayla ilgilidir. Daha az korku duyan baba dışarı çıkacak, avlanacak ve avını ailesine getirecektir. Çocuk birşeyden korktuğunda öncellikle anne ve babasına bakar. Eğer onları sakin ve rahat görürse o da rahatlar ve korkusunu yener.


    Görüldüğü gibi korku, doğal bir duygudur, ancak uygun şekilde kullanılması ve yönlendirilmesi gerekir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi çocuklar da ister istemez bir takım şeylere karşı korku geliştireceklerdir. Anne-babanın tutumu korkuların yerleşmesi noktasında bir kilit rolü oynayabilir. Çocuk bir şeyden korktuğunda öncelikle anne babasına bakar. Eğer onları sakin ve rahat görürse o da rahatlar ve korkusunu yener. Ama anne-babasını telaşlı görünce korkusu katbekat artar. Bu yüzden çocuğun korktuğu durularda anne-babanın sakin davranmaya özen göstermesi gerekir.