İnsanlar neden saate ihtiyaç duymuşlardır

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve Nehir tarafından 3 Şubat 2013 başlatılmıştır.


  1. Saate neden ihtiyaç duymuşlardır

    İnsanoğlu, tarih boyunca çeşitli metodlarla zamanı ölçmeye çalışmıştır. İlk başta insanlar için sadece yağmurun, karın, soğuğun, sıcağın zamanını bilmek yetiyor; mevsimler hasat zamanını, göç zamanını, barınma zamanını söylüyorlardı. Gittikçe daha küçük zaman birimlerine ihtiyaç duyan insanlar, yılı aylara ve haftalara bölmeye başlamışlardır. Daha küçük zaman birimlerinin tarihi takvimle paralellik gösterir. Yılları ve günleri ilk olarak birimlere bölenler Sümerlerdir. Mısırlılarla devam eden zamanı doğru ölçme çalışmaları, Yunan ve Roma medeniyetlerinde iyice geliştirilmiştir.

    İnsanlar geçmişi hatırladıklarında, geçmişteki olayları bir düzene sokma, sıralama ve diğer insanlara daha kolay bir şekilde aktarabilme ihtiyaçlarını karşılamak için zaman kavramını bulmuşlar, saatler, takvimler yapmışlar ve bu ihtiyaçlarını karşılamışlardır.

    Saat, ilk defa MÖ 4000′lerde Mısır’da kullanılmaya başlanmıştır. Mısırlılar, Güneş’in her gün belirli bir düzende doğup battığını keşfetmişti. Bundan yararlanarak güneş saatini icat etmeyi başardılar. Bu saat çeşidinde dik duran bir cismin güneşin geliş açısına göre oluşturduğu gölge boyuna bakılarak saat hesaplanıyordu. Ancak güneş saatinin bir eksikliği vardı. Geceleri güneş olmadığından dolayı çalışamıyordu. Bunun üzerine Antik Mısırlılar kum saati ve su saatini icat ettiler.