İnsanlar niye tırnak yer

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Nehir tarafından 3 Şubat 2013 başlatılmıştır.


 1. insanlar neden tırnak yer

  Yetişkinlerde tırnak yeme alışkanlığının, çoğunlukla çocukluk döneminden gelen bir davranış olduğunu söyleyen Psikolog Merve Tepeli Yürüten, bu alışkanlığın nedenlerini ve ondan kurtulma yöntemlerini anlattı.

  Bu dönemde aile içinde aşırı baskılı ve otoriter bir tutumun olması, çocuğun sürekli azarlanarak eleştirilmesi, kardeş kıskançlığı, şiddet, yetersiz ilgi ve sevgi, okul başarısızlığı gibi etkenler, oluşan stres ve gerginliğin sonucunda tırnak yeme davranışının gelişmesine neden olmaktadır. Ayrıca aile içinde tırnak yiyen bir modelin, çocuk tarafından taklit edilmesi de önemli bir etken olabilmektedir.

  İş ortamındaki stres bu alışkanlığı tetikliyor

  Çocukluk döneminde, bu alışkanlığın kazanılmasında neden olan etkenler saptanarak çözüme ulaştırılmazsa, tırnak yeme sorunu gençlik ve yetişkinlik dönemlerinde de tekrarlayabilir. İş ya da özel yaşamdaki stresli ortamlar, bu alışkanlığı tetikleyebilir. Kişi böyle anlarda tırnak yiyerek kendini sakinleştirmeye çalışır. Yetişkinlerde de aynen çocukluk döneminde olduğu gibi kaygılar ve çatışmalar azaldığında alışkanlığın dozu da azalır. Ancak aynı döngüde sorunlar arttığı zaman, tırnak yeme davranışı geri gelir. Bu açıdan bakıldığında tırnak yeme alışkanlığı bir sebep değil, kişinin sahip olduğu bozukluğa karşı oluşturduğu bir sonuçtur.

  Tırnak yemeye nasıl son verilir?

  Çocukken ortadaki sorunun kaldırılması halinde kendiliğinden yok olabilecek bu alışkanlık, yetişkinlik döneminde kişinin kendi isteği ve çabasıyla yok edilebilir. Genelde kişiler bu konudaki bağımlılıkları konusunda ısrarcı olsalar da kararlılıkları ve aldıkları profesyonel destekler davranışın sönmesinde etkili olmaktadır. Son yıllarda kullanılan farklı tatlardaki ojeler de, tırnak yeme alışkanlığının tedavisinde etkili olmaktadır. Profesyonel yardım için başvuran kişilerin kaygılarını nasıl azaltabilecekleri, sorunlarla nasıl baş edebilecekleri konusunda beceri kazanmalarını sağlayan terapötik yaklaşımlar, tırnak yeme alışkanlığının tedavisinde oldukça etkilidir.

  Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı

  Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.Ayten Erdoğan okul çağındaki çocuklarda görülen tırnak yeme alışkanlığı hakkında merak edilen soruları yanıtlayarak, anne-babalara bilgiler verdi…

  Çocuklar neden tırnak yer?

  Çocuklar merak, can sıkıntısı, stres veya alışkanlık gibi çeşitli nedenlerle tırnaklarını yiyebilirler.

  Tırnak yeme; parmak emme, burun karıştırma, saç kıvırma ya da koparma ve diş gıcırdatma gibi sıkıntı kaynaklı alışkanlıklardan biridir ve yetişkinliğe kadar devam etme olasılığı yüksektir.

  Bazı araştırmalar ilkokul öğrencilerinin yaklaşık üçte birinin, ergenlerin de yarısının tırnaklarını yediğini ortaya koymaktadır.

  Büyümek sıkıntılı bir süreçtir ve büyümeyle birlikte yaşanan kaygı ve baskıların çoğu anne-babalar tarafından fark edilmez. Bu kaygı ve baskıların yarattığı sıkıntı çocuğun tırnak yemesine neden olabilir