İnsanların Temel İhtiyaçları Nelerdir Kısaca

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Nehir tarafından 19 Ocak 2014 başlatılmıştır.


  1. İnsanların Temel İhtiyaçları Nelerdir

    İnsan yaşamının devamı için gereken en önemli madde kuşkusuz ki oksijendir. Bizler gün içinde binlerce kez soluk alıp veririz. Bu soluk alıp vermelerimizi biz fark etmesek de vücudumuz düzenli bir şekilde gerçekleştirir. Farkında olmadığımız için değerini anlamasak da oksijen yaşamımızı devam ettirmemiz açısından olmazsa olmaz ihtiyacımızdır. Diğer ihtiyaçlarımız ise su ve diğer besin maddeleridir. Şimdi diğer ihtiyaçlarımızdan biraz bahsedelim.

    Oksijenle birlikte su da önemli bir yaşam ihtiyacıdır. Vücudumuzun %70′inin sudan oluştuğu tespit edilmiştir. İnsanlar açlığa bir haftadan fazla dayanabilirken susuzluğa en fazla üç gün dayanabilir. İnsanların diğer bir ihtiyacı ise barınaktır. İnsanın başını sokacağı bir damının olması onu yazın sıcaktan, kışın soğuktan koruyacak elbiselere sahip olması da önemlidir. Aşırı sıcak ve soğuklar insanın hastalıklara direncini zayıflatır, hastalıklardan korunmak için giyeceklere ihtiyacımız vardır.

    Uyku ise bir diğer önemli ihtiyaçtır. İnsanın her gün düzenli olarak birkaç saat uyuması gerekir. Bunlar insanların temel ihtiyaçlarıdır. Temel ihtiyaçların yanında sosyalleşmek de insanın yaşam kalitesini arttıracaktır. Okula gitmek, eğitim almak, gezmek, eğlenmek gibi faaliyetler insan yaşamının kalitesini arttırır. Tabi ki bu faaliyetlere harcama yaparken bütçemizi mümkün olduğunca doğru belirlemeli ve gelirimize göre harcama yapmalıyız.