İnsanlığa Hizmet Etmiş Bilim İnsanları

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 12 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Bilim alanında İnsanlığa hizmet etmiş kişiler ve buluşları

  İnsanlığa hizmet eden kişiler dünya ve onun işleyişi hakkında bilgi toplayan insanlardır. Bugün birçok farklı dalda çalışan bilim adamları vardır, ama 200 yıl öncesinin bilim adamlarının yapmış olduğu çalışmaları neticesinde daha rahat şartlarda yaşıyoruz. İşte insanlığa hizmet etmiş bilim insanları ve buluşları:

  Louis Pasteur (Luis Pastör) bir bilim adamıdır. İnsanlığa yaptığı en büyük hizmetlerden biri kuduz aşısını bulmasıdır. Ayrıca Pasteur, mikropların varlığını ispatlamış. Sütün pastörizasyonunu (mikroplardan arındırma) ve mayalanmayı keşfetmiştir. Sarbon aşısını geliştirmiş. Humma, kangren ve kan zehirlenmeleri ile ilgili araştırmalar yapmıştır. Bu çalışmalarıyla diğer bilim adamlarına yol göstermiştir.

  Halide Edip Adıvar, yazar, öğretmen, araştırmacı, gazeteci ve siyasetçidir. Kurtuluş Savaşı'nda Mustafa Kemal'in yanında görev yapmıştır. Sivil olmasına rağmen onbaşı ve çavuş rütbeleri alarak savaş kahramanı sayılmıştır. Çünkü o, cepheleri dolaşarak Mehmetçiğe moral ve destek vermiştir. Edebiyatçı yönüyle Kurtuluş Savaşı'nın bilinmeyen yönlerini yazarak tarihe ışık tutmuş. Kadınların toplumsal yaşama katılması ve eğitilmesi için ''Kadınları Yükseltme Derneği'' kurmuş, eserlerinde de bu konuya yer vermiştir. Yurt dışında yaşadığı 14 yıl boyunca Türk kültürünü tanıtmak amacıyla konferanslar vermiş. İngilizce eserleriyle en çok tanınan Türk yazarı olmuştur.

  Thomas Alva Edison ABD'li buluşçu Edison bini aşkın buluş yapmış, Elektrik ampulü, gramofon, film gösterme aygıtı gibi buluşları ile günlük hayatta vazgeçilemeyen aletlerin babası oldu.
  İlk deneylerine 10 yaşında başlayan Edison, öldüğünde geriye bini aşkın buluş ve gözlemleri ike dolu notlar bırakmıştı.

  Galileo Galilei, modern fiziğin babası olarak kabul edilir. İtalyan bilim adamı Galileo, fizik, astronomi ve astroloji alanında bir çok çalışma yapmıştır. Galileo, Güneş merkezli astronomi sisteminin fiziğini geliştirdi.

  Alexander Graham Bell,
  İskoç asıllı ABD'li buluşçu, Graham Bellde 1876'da çalışmalarını sesin iletimi ve bu yöntemle iletişim kurma üzerinde yoğunlaştırdı ve telefonu icat etti.
  Graham Bell sayesinde sahip olduğumuz telefon, çağımızın en önemli buluşlarından biridir.

  Bilim Adamları
   

 2. wowwwww

  benim için çok iyi oldu size çok tşk ediyorum :) saolun canlarım :) love =) ♥