İnternetin tarihçesi kısaca

Konusu 'Zengin Bilgiler' forumundadır ve Ceren tarafından 16 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  internetin tarihçesi ve gelişimi kısaca

  İnternet, Amerikan Federal Hükümeti Savunma Bakanlığı’nın 1969′da başlayan çalışmaları sonucu doğmuştur. Amaç, askeri projelerde kullanılan bilgisayarları birbiriyle kolayca anlaşır hale getirmek.

  1973 yılında, bilgisayarları birbirine bağlayacak ve birbiri ile konuşur hale getirilmesi için bir proje kuruldu ve ona ARPANet (Advanced Research Projects Agency Network) ismi verildi. Proje, başarılı sonuç verdikten sonra her geçen gün ARPANet’e dahil olan kuruluş sayısı arttı. Bu topluluğa dahil olan kuruşlar genelde askeri kurumlar ve üniversitelerdi. Aynı yılda İnternet kelimesi kullanılmaya başlandı ve halen kullanılmakta olan FTP (Dosya Transfer Protokolü) geliştirildi.

  1977′ye gelindiğinde E-mail kuralları yenilendi.

  1990 Haziranında ARPANet kapatıldığı zaman geriye, halen kullandığımız bazı temel taşlar kaldı. Bunların birisi E-mail, diğeri ise www ile başlayan internet adresleridir.

  Yaklaşık otuz yıl içerisinde tüm dünyaya hızla yayılan internet bu şekilde gelişti. Şu an internet global bir ağ olup akla gelebilecek pek çok işlevi yapacak durumdadır ve her geçen gün kendisine yeni özellikler ekleyerek büyümeye ve gelişmeye devam etmektedir.