İnternetten IMEI Kaydı

Konusu 'Web rehberi' forumundadır ve webkolik tarafından 24 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici


  Yurt dışından getirilen telefonların IMEI bilgilerinin internetten Kayıt İmkanı

  İnternetten IMEI Kaydı Nasıl Yapılır?

  Cep telefonunu yurtdışından getirdiyseniz, internet üzerinden IMEI kaydını yapmanız gerekir. Çünkü cep telefonunuzu IMEI kaydı yaptırmadan kullanırsanız, telefonunuz bir süre sonra kayıt yaptırılmadığı için bloke olacaktır.
  IMEI kaydı ile cep telefonunuza özel bir seri numarası belirlenir. Bu numara ile cep telefonu çalınması durumunda yerini kolayca tespit edebilir. IMEI kaydının hızlı bir şekilde yapılabilmesi için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu‘nun internet sitesinden de yapılabiliyor.

  [​IMG]

  IMEI kaydı yapabilmek için, 100 liralık harç, vergi dairelerine veya Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen bankalardan birine yatırmanız gerekiyor. Gerekli harcı yatırdıktan sonra BTK’nın internet sitesine girilerek IMEI Kayıt Başvurusu yapmanız gerekiyor. Gerekli bilgileri sisteme girdikten sonra kayıt işlemini kolayca yapabilirsiniz.

  IMEI kaydı başvurusu yaptığınızda BTK Mobil Cihaz Kayıt Sistemi üzerinden iki yıl içinde başka bir cep telefonu kaydı yapıp yapmadığınızı, yurt dışından geliş tarihinden itibaren bir aylık bir sürenin geçip geçmediğini, girmiş olduğunuz IMEI numarasının hatalı olup olmadığını kontrol edilir ve Emniyet Genel Müdürlüğü pasaportunuzun kontrolü yaptıktan sonra IMEI kayıt işlemi tamamlanır. Eğer bunlardan birinde sorun oluşursa sistem IMEI kaydını reddeder.

  IMEI kaydı için: https://www.turkiye.gov.tr/basvur
   
  Son düzenleme: 24 Aralık 2012