İphone 5 E Nasıl Format Atılır

Konusu 'Web rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 2 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  İphone 5'e Format Nasıl Atabilirim?

  Apple iPhone 5 e Format Atma hakkında detaylı bilgileri bu konumuzda anlatacağım. Böylece gerektiğinde iPhone 5 telefona nasıl format atabileceğinizi kolayca öğrenebileceksiniz. İlk önce cihazın şarjının dolu olduğundan emin olun. Ayrıca Sim ve telefon hafızasında bulunan verileri de yedeklemeyi sakın unutmayın.

  Cihazınızın verilerini yedeklemek için çevrimiçi servisleri kullanabilirsiniz. Çünkü Hard format işleminden sonra verilerin geri dönüşü olmayacak. Bu nedenle yedeklemenizi tavsiye ederiz.

  Artık iPhone 5 Hard Format işlemine başlayabiliriz;

  iPhone 5'in en üstünde tepede bulunan Açma kapama ve home yani menü tuşuna basın, ardından 10 saniye süre Apple logosu görünen kadar basılı tutun.
  Bu işlemi iPhone 5 telefonunuz anormal çalışmaya başladığında veya çok ağırlaştığı durumlarda da yaparsanız sorun çözülmüş olacaktır.

  Ancak donma sorunu yaşıyorsanız cihazın tepesindeki açma-kapama (kilit) tuşu ve alttaki home (geri) tuşuna birlikte bir süre basılı tutun böylece telefon kendini resetleyecektir.

  Eğer bir uygulamayı kapatmak isterseniz, ilk önce üstteki açma-kapama düğmesine basılı tutun ve ekrana Kapat yazısının gelmesini bekleyin. Bu Kırmızı slayt düğmesi ekrana geldiğinde bu defa alttaki home yani geri tuşunu basın ve uygulama kapanana kadar bekleyin.

  Şimdi gelelim asıl format işlemine:

  1. Yöntem

  iphone’unuzda sırayla Ayarlar, Genel ve altta bulunan Sıfırla menüsüne gidin. En üstte ikinci sırada bulunan Tüm içerikleri ve Ayarları Sil seçeneğini seçin. Böylece iphone’unuz işlemi yapıp sıfırlanmış olarak yeniden açılacaktır.

  2. Yöntem

  iphonenuzu bilgisayarınıza bağlayın ve itunes’u çalıştırın. itunes'in sol menüsünde iphone’unuzun bağlandığını gördüğünüzde üstüne bir defa tıklayarak itunes iphone ana menüsünü açın.
  Ortada bulunan “Version” menüsünden Restore opsiyonunu seçin.
  Eğer daha önce yapmadıysanız itunes size sırası ile “back up” almak istermisiniz ve tüm ayarları silmek istediğinizden emin misin diye soracaktır.

  itunes, iphonenunuz son firmware’de ise formatlama işlemini gerçekleştirerek sıfırlanmış olarak yeniden açacaktır.

  Bu yöntem ile telefonunuzdaki tüm ayarları, uygulamaları ve resim, müzik gibi içerikleri silmiş olacaksınız. Ayrıca bu işlemi, direk iphone’un kendisinden yaptığınız formatlamaya göre daha uzun sürecektir. Ama bütün sistem dosyaları yeniden ve son firmware ile tekrar yükleneceği için özellikle iphone’unuzda sorunlar yaşıyorsanız bu yöntemi kullanmanız daha etkili olacaktır.

  [​IMG]