İrade Ne Demek Kısaca

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Elif tarafından 15 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  İnsan sahip olduğu irade ve tercih kabiliyetini şerre yönlendirirse Hak Teala da onu o haliyle meydana getirir, bunda bir cebir,zorlama yoktur.Bu da ilahi adaletin bir tecellisi demektir.

  İnsanlar kendi tercihlerine, cüz'i iradelerine göre meydana gelen fiillerinden dolayı sorumludurlar.Bu yönden bu fiiller insanlara nisbet olunur.

  Bütün yaratılmışların ve bizlere göre hayır ve şer şeklinde meydana gelen bütün olayların Cenab-ı Hak tarafından ezelde takdir ve irade buyrulmuş olduğunu ve bunların takdir edilen zamanları gelince Allah'ın kudreti ile meydana geleceklerini tasdik etmektir. Kaderden murat,bu takdir ve iradeden ibarettir.

  Bilindiği gibi Cenab-ı Hak'tan başka yaratıcı,bu ulvi sıfat ile vasıflı bir kimse bulunmadığından bütün varlıkların, bütün fiil ve hareketlerimizin yaratıcısı ancak Allah Teala'dır.O'nun yaratmasında ve kendisine tapılmasında ortağı ve benzeri yoktur.O'nun her yarattığı şeylerde nice hikmetler vardır.Bir şeyin şer olması bize göredir.Bu, bizim kötü fiillerimizin bir cezasıdır.

  Hak Teala, insanlara bir irade ve (iyiyi-kötüyü) tercih hakkı vermiştir.İnsanların bu irade ve tercih haklarını nelere sarfedeceklerini Cenab-ı Hak ezeli ilmiyle bilmiştir ve bunları insanların gelecekteki tercihlerine göre buyurmuştur.

  Allah Teala, insanlara hayır olan şeyleri de şer olan şeyleri de peygamberleri vasıtasıyla bildirmiştir.Artık insan sahip olduğu irade ve tercih kabiliyetini şerre yönlendirirse Hak Teala da onu o haliyle meydana getirir, bunda bir cebir,zorlama yoktur.Bu da ilahi adaletin bir tecellisi demektir.

  İnsanlar kendi tercihlerine, cüz'i iradelerine göre meydana gelen fiillerinden dolayı sorumludurlar.Bu yönden bu fiiller insanlara nisbet olunur.