ırak bayrağının anlamı

Konusu 'Dünya ülkeleri' forumundadır ve webkolik tarafından 25 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici


  ırak bayrağı anlamı

  ırak bayrağının tarihçesi

  Irak bayrağı 31 Temmuz 1963 tarihinde kabul edildi fakat 13 Ocak 1991 tarihinde güncellenmiştir.Tekbir Arap alfabesiyle Allah-u Ekber (Allah büyüktür) 13 Ocak 1991 Körfez Savaşı sırasında 1963 bayrağa eklendi.
  Irak bayrağı, Irak'ın 1921 yılında kuruluşundan beri dört farklı tasarımla karşılaştı.

  Irak bayrağı, Arap Kurtuluş Bayrağını esas alan ve 1952'de Mısır Kralı'nı deviren coup d'etat,Mısır ordu subayları tarafından tanıtıldı. O zamandan bu yana bölgede çeşitli ülkelerin bayrakları için ilham kaynağı olmuştur. Irak, 3 Ekim 1932 tarihinde İngiltere'den bağımsız olarak ayrıldı.

  [​IMG]

  Irak bayrağı üç eşit büyüklükteki yatay şeritlerden oluşur üst şerit kırmızı,orta şerit beyaz ve alttaki ise siyahtır.Beyaz şerit üzerine yeşil renkte yazılı 'Allah En Büyüktür' yazısı yerleştirilmiştir.Ayrıca şeritte 3 tane yaşil yıldızda yer almaktadır.

  Kırmızı,beyaz,siyah ve yeşile pan-Arap renkler denir.Bunlar, Arap halkının ve İslam inancının yüzyıllar boyunca temsili olmuştur.Renkleri Arap birliği ve bağımsızlığı için bölgedeki birçok ülkenin bayraklarında kullanılır.Yeşil yıldız,Mısır ve Suriyeyi birleştirmek için, Irak'ın başarısız olan girişimini sembolize eder ve her bir yıldız, birlik içinde bir ülkeyi temsil eder.Bugün Arap birliği için Irak'ın arzusunu temsil eder.Bayrağı üzerinde yazılı olan yazı Allah-u Ekber (Allah en büyüktür) okunur.