İskeletimiz olmasaydı vücudumuzun şekli nasıl olurdu kısaca

Konusu 'Araştırma' forumundadır ve Demir tarafından 6 Ocak 2014 başlatılmıştır.


  1. İskelet Olmasaydı Vücudumuzun şekli Nasıl Olurdu

    İskeletimiz bizim ayakta ve dik durmamızı sağlar. Eğer iskeletimiz olmasaydı sürüngenler gibi yerde sürünerek hareket etme zorunda kalırdık.

    Vücudumuzda iskelet yapısı olmasaydı sürüngenlerden farkımız olmazdı. Kemik yapısı hareket etmemizi kolaylaştırmaktadır. Yılanları örnek gösterebiliriz kemikleri yoktur sadece kas gücü ile hareket edebilirler. Bu onları savunmasız ve hareket kabiliyetini sınırlamaktadır. Yürümek, koşmak, eğilmek, dönmek gibi vücudumuzdaki bütün kısımları hareket ettirmemizde çeviklik sağlamaktadır.

    Bizi sürüngenlerden ayıran özelliklerden birisi olur vücut şeklimiz kemiksiz olarak düşünmeniz gerekecek yılandan daha kötü bir görüntüsü olacağını düşünmekteyim.

    İskelet sistemi olmasaydı yılanı örnek olarak yaşamımızı öyle sürdürürdük kaslarımız yeterince gelişmediğinden dolayı hareket etmemiz haylice zor olacaktır. Şuan parmaklarımızı hareket ettirerek bilgisayarı kullanabiliyorsak iskelet sisteminin yardımı ile olmaktadır. Bu örnekleri çoğaltabiliriz boynumuzu çevirmek, ayaklarımızın üstüne basmak, sağa sola dönmek gibi vücudumuzda yaptığımız bütün hareketleri kapsıyor.