İskeletin yapısı ve görevleri nelerdir kısa

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Demir tarafından 5 Eylül 2014 başlatılmıştır. 1. İskeletin yapısı ve görevleri nelerdir

  İskelet Vücudumuzun Dik Durmasini Sağlayan Yapıdır. Vücudumuzda İskelet Olmasaydı Bir Et Yığını Olurduk. İskeletimiz Kemiklerden Oluşur. Kemikler Sert Ve Dayanıklı Bir Yapıya Sahiptir. Ancak Şiddetli Çarpmalarda Kırılabilir. Kırılan Kemikler Sabit Tutularak Kaynaşabilir. Kırık Kemiklerin Kaynaşabilmesi İçin Alçıya Alınarak Hareketi Kısıtlanır. Böylece Kırık Uçların Aşınması, Bozuk Kaynaşması Önlenir.

  İskeletin Temel Yapisi :
  İskeletimiz Yukardaki Model’de Görüldüğü Gibi 4 Bölümden Oluşur.

  a-) Kafatası :
  Birbirine Kenetlenmiş Yassı Kemiklerden Oluşmuştur. Vucudumuzu Yöneten Beyin Kafatasının İçinde Yer Alir. Kafatası Kemik Ve Eklem Yapısı İle Beyni Dış Etkenlerden Korur. Yanlızca Alt Çene Kemiği Hareket Eder.

  b-) Omurga :
  Boyundan Başlayip Kuyruk Sokumuna Kadar Uzanır. Omur Adi Verilen 33 Kısa Kemiğin S Şeklinde Üst Üste Dizilmesiyle Oluşmuştur. İçinde Omurilik Denilen Yapı Bulunur. Omurilik Vücuttan Sinirler Aracalığı İle Gelen Mesajlarınb Beyne Ulaşmasını Sağlar.
  Boyundaki Omurlar Başımıza Destek Vererek Dik Durmasını Sağlar.

  c-) Göğüs Kafesi :
  Kaburga Adı Verilen Kemiklerin Kafes Şeklinde Dizilmesiyle Oluşmuştur. Yassı Kemiklerden Oluşan Bu Yapısıyla Göğüs Boşluğunda Bulunan Akciğer Ve Kalbi Darbelerden Korur.

  d-) Kol Ve Bacaklar :
  Hareketlerimizin Temel Kısımlarını Kol Ve Bacaklar Oluşmuştur. Vücudumuzdaki Kemiklerin Yarıdan Fazlası Bu Bölümde Yer Alır. Uzun Ve Kısa Kemiklerden Oluşmuştur. Kollar, Omur Kenari İle Gövdeye Bağlanır. Nesneleri Tutma, Taşıma Vb. İşleri Yapmamizi Sağlar.İskeletimiz Değişik Büyüklük Ve Şekillerde 206 Kemikten Oluşur.

  İskeletin Görevleri ;
  a-) Vücuda Şekil Verir.
  b-) Dik Durmamızı Sağlar.
  c-) Vücuda Destek Verir.
  d-) Hareket Etmemizi Sağlar.
  e-) Beyin, Kalp Ve Akciğer Gibi İç Organlarımızı Korur.