İskelette Kaç Çeşit Kemik Var

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Nehir tarafından 3 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. İskelette Kaç Çeşit Kemik Vardır

  İnsan vücudundaki kemikler iskeleti oluşturur.İnsan iskeletini destekleyen diğer yapılar ise bağlar (ligamanlar), kirişler (tendon), kaslar, kıkırdaklar ve diğer organlardır.

  İnsan iskeletinde kaç çeşit kemik vardır sorusunun cevabı ise 3′tür.Yani insan iskeletinde 3 çeşit kemik bulunmaktadır.Bunlar yassı kemikler, uzun kemikler ve kısa kemiklerdir.Dil ve kulaktaki kemikler hariç insan iskeleti yaklaşık 207 kemikten meydana gelmiştir.  Uzun Kemikler

  Kol ve bacaklarda bulunur. Uzun kemiği dıştan saran kemik zarı (periyost)kemiğin enine büyümesini, onarılmasını ve beslenmesini sağlar. Ayrıca periyost kemiğin sertleşmesine de katkıda bulunur.

  Uzun kemiğin başı ile gövdesi arasında bulunan kıkırdak tabakası, kemiğin boyuna büyümesini sağlar. Uzun kemiklerin iç kısmındaki kanalda akyuvarların oluşumunu sağlayan sarı kemik iliği bulunur. Kemik başlarını iç kısmı, sünger gibi düzensiz gözenekli bir yapıdadır. Gözeneklerin içinde kırmızı ilik bulunur. Kırmızı kemik iliği, kan hücrelerinin üretildiği iliktir.

  Kısa Kemikler

  Omurgada, el ve ayak bileklerinde bulunur. Sarı ilik kanalı bulunmaz. Yaklaşık olarak eni boyu ve kalınlığı eşit olan kemiklerdir.

  Yassı Kemikler

  Göğüs, kafatası, kürek ve kaburga kemiklerinden ibarettir. Yassı kemiklerde sarı ilik kanalı bulunmaz. Bu tip kemiklerde süngerimsi kemik dokusu sıkı kemik dokusundan fazladır. Eni ve boyu fazla kalınlığı çok az olan kemiklerdir.

  Yassı ve kısa kemiklerin süngerimsi dokuları içinde, uzun kemiklerin baş kısmında olduğu gibi alyuvarların yapımını sağlayan kırmızı kemik iliği bulunur.

  Kemikler birbirine olabildiğince sıkı bağlanmışlardır. Aralarında da oynamaz eklemler vardır. Yalnız alt çene kemiğinde yarı oynar eklem vardır. Beyin bu kemikler içinde korunur.