İslam Kültür ve Uygarlığı Devlet Yönetimi

Konusu 'Tarih konu anlatımı' forumundadır ve Suga tarafından 18 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Suga

  Suga Süper moderatör Yönetici

  İslam Kültür ve Uygarlığı Devlet Yönetimi
  İslam Devletinde Devlet Yönetimi

  Hz. Muhammed döneminde devletin siyasi ve askeri işleri tamamen kendisi tarafından yönetilmiştir. Hz. Muhammed’in vefatından sonra seçimle belirlenen ilk dört halife, peygamberin vekili sıfatıyla Hz. Muhammed’in peygamberlik görevi hariç diğer görevleri yürütmüşlerdir.

  Hz. Ebubekir zamanında, valilerle ve devlet memurlarına maaş bağlanmıştır. Hz. Ömer, sadece adalet işlerine bakması için her valinin yanına şehirle kadılar tayin etmiştir. Ayrıca, Hz. Ömer döneminde mali ve askeri işler için ilk defa Divan örgütü kurulmuştur.

  Emeviler Devri’nde eyalet sistemi kurularak genişleyen ülkenin yönetimi kolaylaştırılmaya çalışılmıştır. Emeviler halifeliği babadan oğula geçen bir saltanata dönüştürmüşlerdir.

  Abbasi halifeleri devlet işlerini kolayca yürütebilmek için vezirlik makamını kurmuşlardır. Bu dönemde adalet, askerlik, yazı işleri, maliye gibi birçok işe bakmak üzere yeni divanlar kurulmuştu.

  Hz. Muhammed ve dört halife dönemlerimde devlet merkezi Medine’de idi. Hz. Ali zamanında Küfe, Emeviler zamanında Şam, Abbasiler zamanında Bağdat başkent olmuştur. Bu durum egemen güç değiştikçe yönetim merkezinin de değiştiğini göstermektedir.