İslam Ordusuna Yardım Etmek

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Elif tarafından 18 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Her kim güç durumda bulunan İslam ordusunu techiz ederse, onun için cennet vardır.


  Bu hadis-i şerif, İslam ordusuna yapılacak yardımların Allah katında ne kadar makbul olduğunu göstermektedir. Bu sebepledir ki müslümanlar, ilk asırlardan beri bu hususta büyük fedakarlıklar göstermişlerdir. Özellikle sahabe-i kiramın bu uğurdaki fedakarlıkları fevkalade seviyededir.

  Tebük Gazvesi esnasında Medine-i Münevvere'de kıtlık vardı ve müslümanlar büyük bir baskı altındaydı. Resul-i Ekrem (s.a.v) ise görülen lüzum üzerine 30.000 askerden oluşan bir ordu hazırladı. Bununla Doğu Roma hükümetine karşı koymayı istiyordu. Ancak İslam ordusu zorluklarla karşı karşıya kalmıştı. Bu sebeple bu orduya ''ceyşü'l-usra'' (zorluk ordusu) denilmiştir. Bu ordu için harcanmak üzere Hz. Ebu Bekir servetinin tamamını Resulullah'a arzetti. Hz. Ömer servetinin yarısını teberru olarak Resulullah'ın huzurunda takdim ettiler. Hz. Osman, Şam'a göndermek üzere hazırlamış olduğu bir ticaret kafilesini tamamen İslam ordusuna bağışladı. Kadınlar küpelerini, bileziklerini ve mücevherlerini ordunun techizatına sarfedilmek üzere Resulullah'ın huzurunda teslim ettiler.

  Sahabe-i kiramın fakirlerinden bazıları da gündelik kazançlarının yarısını teberruda bulundular. Allah onlardan razı olsun.

  İşte kuvvet hazırlığı için zaman zaman böyle fedakarlıklarda bulnmaya lüzum görülebilir. Hak yolunda harcanan ve yerine ulaştırılan bir fedakarlık ilahi huzurda asla zayi olmaz.

  Artık icabı halinde bu tür yardımlarda ve fedakarlıklarda bulunmayı her müslüman kendisi için bir nimet ve çok faydalı bir hizmet bilmelidir.