İslamda Kardeşliğin Birlik ve Beraberliğin Önemi

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Eylem tarafından 12 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

 1. Eylem

  Eylem Süper moderatör Yönetici

  İslamda Kardeşliğin Önemi Nedir?

  İslam dini bütün insanları “Allah’ın kulları” nitelemesiyle eşitlemiştir. Her insan, Allah’ın yarattığı bir varlık olarak eşittir. Bütün insanlar Hz. Adem’den; Hz. Adem de topraktan yaratılmıştır.

  Bütün insanlar, bu mavi gezegende ortak kaderi paylaşmaktadır. Sevinçlerimiz, üzüntülerimiz, başarı veya başarısızlıklarımız birbirimizi etkilemekte; güzel ve yararlı çalışmaların yaygınlaşması tüm insanlara ümit vermekte; kötü zararlı gelişmeler herkesi endişelendirmektedir.

  İslam, yeryüzünde adalet ve barışın egemen olmasını arzu eder. Bu nedenle öğretilerini kabul etmiş kimseleri birbirinin kardeşi ilan etmiş; onların bir bütün olarak haksızlık ve kötülüğe set oluşturmalarını istemiştir. Yüce Allah Kuranıkerim’de şöyle buyurur:

  “İnananlar birbiriyle kardeştir.” (Hucurat 10)

  Peygamberimiz de şöyle buyurmuştur:

  “Müslüman Müslüman’ın kardeşidir; kardeş kardeşe haksızlık etmez; yardıma ihtiyaç duyduğunda, onu yüzüstü bırakmaz… onu horlamaz, küçük düşürmez.”

  Peygamberimiz bir başka hadisinde de şöyle buyurur:

  “Biriniz, kendi için istediği bir şeyi Müslüman kardeşi için de arzu etmedikçe gerçekten inanmış sayılmaz.”

  Müslümanlar birbiriyle iyi ilişki içinde olmaları gerektiği gibi, diğer dinden olanlarla da sağlıklı iletişim ve insani ilişkiler içinde olmalıdır. Haksızlık, kabalık, alaycılık, hile gibi çirkin davranışlar Müslüman’a yakışmaz. Bununla birlikte her Müslüman, kendi haklarını korumayı bilmeli; onur ve yüceliğinin zedelenmesine izin vermemelidir.