İslamiyet öncesi Türk devletlerinde sosyal ve ekonomik hayat

Konusu 'Tarih konu anlatımı' forumundadır ve Lavinia tarafından 18 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. İslamiyetten önceki Türk devletlerinde sosyal ve ekonomik hayat

  Türk toplumu;
  Oguş: Aile,
  Urug (Soy): Aileler birliği,
  Bod (Boy): Kabileler,
  Budun: Millet denilen birimlerden oluşuyordu.
  Boyların başında bulunan Bey'ler, töreye göre boyu idare ederlerdi. Boyların bir araya gelmesiyle Devlet (İl) kurulurdu.
  Uygurlara kadar yarı göçebe hayat tarzı vardı ve halk çadırlarda yaşardı. Yerleşik hayata geçince, Balık adı verilen şehirler kurmuşlar, iki katlı beyaz evlerde kalmışlardır. Baharın gelmesi Nevruz Bayramı olarak kutlanmıştır. Bu bayramda at yarışları yapılır; şiir ve şarkılar söylenir,topluca yenilen Nevruz yemeğinden sonra insanlar birbirlerinin yeni yılını kutlar ve mezar ziyaretlerinde bulunurlardı. Bu günde dargınlar barıştırılırken, parçalanmak üzere olan aileler, ileri gelenler tarafından barıştırılır; fakirlere, kimsesizlere ve yaşlılara maddi ve manevi yardım eli uzatılır, gençler, yakılan Nevruz ateşinin üzerinden atlardı.
  Türklere özel mülkiyet hakkı olmadığından sınıf ayrımı görülmemektedir. Kadın-erkek eşittir. Ekonomi hayvancılığa dayanırdı. At, koyun ve sığır yetiştirerek komşu ülkelere satarlardı. Hunlar ve Göktürkler zamanında Çin'e satılan mallar karşılığında ipek alınmıştır. Bu nedenle Çin'den Avrupa'ya kadar olan ipek Yolu Türkler için önemlidir.

  Kaynak: Final Tarih El Kitabı