İsmail Cevheri Kimdir?

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 25 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  İsmail bin Hammad el Cevheri Hayatı


  El-Cevheri olarak da bilinen; Ebu'n-Nasır İsmail b. Hamid, Asya kıtasında Farab, daha doğrusu Par'ap şehrinde dünyaya geldi. Bu şehir, Türkistan içerisinde, Güneyde olup, bugün Etrar (Otrar) ismiyle anılmaktadır. El-Cevheri gençliğinden itibaren seyahate düşkün olduğundan, Arabistan'ın merkezine kadar gitmiş ve orada gayet saf ve beliğ bir lisan konuşmakta olan kabileler arasında kalmıştır. Kur'an lisanını tamamıyla elde etmekle beraber, yaptığı birçok seyahatte, tuttuğu notlarla, bu lisana ''Kitab-ı Sahhah'' isimli ebedi bir eser ithaf etti. Bu eserinde Araplar'a;

  ''Dilinizi bir Türk'ten öğreniniz.'' diyen El-Cevheridir.

  El-Cevheri tattığı seyahat zevkine, kendisini tamamıyla kaptırdı. Irak, Şam ve İran'a giderek, orada en ileri medeniyet merkezlerini ziyaret ve tesadüf ettiği en meşhur ulema ve zamanın büyükleri ile temas etti. El-Cevheri ilminden başka, hattatlıkla da ileri seviyeye ulaşmıştı. Hattatlıkta adı; o zamanın büyük hattatlarından İbni Mükelle Mehlebi ile aynı seviyede anılıyordu. El-Cevheri aynı zamanda İlahiyat, hekimiyat ve edebiyatı da öğrendi. Ölümüne kadar, Nişabur şehrini değişmez ikamet yeri seçerek, Büyük Cami'de açtığı tedris halkasını istila eden ve marifet öğrenmek isteyen pek çok kimseye, hüsnühat ve ilmi lügat öğretirdi.

  O, bir taraftan da gramer ve nesire ait eserlerden başka, lügat kitabı yazmakla da uğraştı. Çok değerli el yazısıyla yazdığı birçok Kur'an nüshaları ve sair eserlerini satarak, geçimini sağlıyordu. Lügati, evvela Piri Muhammed ve sonra da Van-kulu tarafından Türkçe'ye çevrilmiştir. Bütün biyografi yazarları, el-Cevheri'nin bir dahi, bir zeka harikası olduğu görüşünde birleşirler.