İsmail Gülgeç Kimdir Hayatı

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Demir tarafından 18 Ocak 2014 başlatılmıştır.

  1. İsmail Gülgeç Hakkında Bilgi

    İsmail Gülgeç d. 27 Şubat 1947, Gaziantep), Türk karikatürcü. Çoğu günlük yaşamdan alınmış esprilere dayalı, yazılı kari- katürleriyle tanınır.
    İzmir’de yetişti. İlkokulu, tutulduğu romatizma yüzünden birinci sınıfta terk etti. Uzun süre hastanede yattı. Karikatür çizmeye çocuk denecek yaşta başladı. İlk ürünleri Papağan mizah dergisinde yayımlandı. 1968′de İzmir’deki Yeni Asır gazetesinde karikatürleri çıktı. Demokrat izmir, Ege Ekspres ve Devir’de çizer olarak çalıştı. İstanbul’a giderek Milliyet gazetesine girdi, burada Süavi Süalp’le çizgi romanlar çizdi. 1980′de Cumhuriyet gazetesine geçti. Bu gazetede başladığı ve Entelektüel Ayı, Lağım Faresi, işçi Koyun gibi tipleriyle aslında toplumun çeşitli katlarından insanları simgelediği “Hayvanlar” adlı günlük bant karikatürleri çizdi. 1991′de gazete yönetimiyle görüş ayrılığı sonucu, bazı çalışanlarla birlikte Cumhuriyet’ten ayrıldıysa da, bir süre sonra gene onlarla birlikte gazeteye döndü.
    1986′da Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin düzenlediği mizah yarışmasında ikinci olan ve bugüne değin yurt içinde ve dışında birçok karma sergiye katılan Gülgeç, kitap kapaklan ve resimleri de yapmıştır.