Isparta'da Gezilecek Yerler Tarihi Mekanlar

Konusu 'Türkiyem' forumundadır ve Elif tarafından 6 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Ispartada Gezilecek Yerler nelerdir? Isparta'nın Tarihi Mekanları

  Gül bahçeleri, gölleri,adaları ile görülmesi gereken bir tatil cennetidir. Isparta'nın sınırları içerisinde Türkiye'nin üç altın gölü bulunmaktadır. Bu nedenle Altın üçgen adı verilen kentin sokaklarında gül bahçelerinden dolayı gül kokusu duyulur. Isparta tarihi ve doğal güzeliği ziyaretçilerini büyülüyor. Mesela Eğirdir Gölü, cam göbeği rengindedir. Farklı saatlerde değişik renklere bürünen bu göle halk arasında ''yedi renkli'' denir. Tarihi ve güzel doğası turistlerin ilgisini çeken Eğirdir'de gezilmesi gereken yerlerin başında, Can Ada ve Yeşilada gelir. En güzel turizm bölgesi olan Yeşilada'da, Aya Stefanos Kilisesi gibi tarihi zenginlikler bulunmaktadır. Tatilcilere hizmet eden balık lokantaları ve ev pansiyonculuğu da burada gelişmiştir. Isparta'yı ziyaret edeceklere akşam yemeklerini göl kenarında bulunan restoranlarda yemeleri önerilir. Bitki örtüsünün zenginliği eşsiz florası ve yaban hayatı çeşitliliği ile tanınan Kovada Gölü de, görülmesi gereken yerlerden biridir.

  Kent sınırları içerisinde bir kaya üzerinde eski Yunan şairlerinden Epiktetos'un bir şiiri bulunur. Perge'den Pisidia Antiocheia'ya giden Aziz Pavlus, bu kanyondan geçmiştir. İşte yüzden kanyon, Hıristiyanlar için kutsal sayılan yerlerden birisidir. Roma ve Bizans dönemine ait izlerin yer aldığı Yalvaç ilçesi, Psidia Antiocheia Antik Kenti ile tanınır. Yine Men Kutsal Alanı, ile Aziz Pavlus'un ilk vaazını verdiği yer olan Bizans Kilisesi, tarihi yerler arasındadır. Burası aynı zamanda Hristiyanlığın dünyaya ilk duyurulduğu yerdir. Sütçüler'de Adada Antik Kenti , MÖ 2. yüzyıla ait tarihi eserleri ile öenmli bir konumdadır. Isparta'yı ziyaret edecekler, İmparatorlar ve Aphrodite Tapınağı, İmparatorlar Zeus Megistos-Serapis Tapınağı, İmparatorlar Tapınağı ve İmparator Traiamus Tapınağını mutlaka görmeliler.

  Isparta şehrinin en meşhur yemeği Tandır kebabıdır. Tandır kebabını yiyecek olanlar mutlaka yanında ''kabune'' pilavı ve üzüm hoşafı içmeleri tavsiye ediliyor.