İsraf İle İlgili Kompozisyon Örneği

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Hilal tarafından 26 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. İsraf İle İlgili Kompozisyon
  İsraf İle İlgili Kompozisyon örneği


  Para kazanmak kolay birşey değildir. Para harcarkende bazı şeylerden kısıtlma getirerek israftan kaçınmamız gerek. gereksiz harcamalardan kaçınıp ileride ihtiyacımız olacağı düşüncesiyle tedbir almak lazım.
  Örneğin modası geçti diye araba, ev eşyası benzer şeyleri ihtiyacımız olduğunda değişip alalım modası geçtiği için değil bu tür lüzumsuz harcamalardan kaçınarak sahip olduklarımızın kıymetini bilelim.

  Tutumlu ve idareli olmak bizlere itibar kaybettirmez, İsraf etmekden kaçınıp ve tasarruflu olmak ilerki zamanlarda ihtiyacımız olduğu şeylere kolayca sıkıntısız sahip olacağımızı kolaylaştırır.
  Para kolay kazanılmadığı gibi, Kolaycada harcanmamalı.

  Tutumlu olmak, idareli olmak bize itibar kaybettirmez, bilakis israf etmekten kaçınarak, tasarruflu olduğumuzda bu durumu bizlere faydası olacaktır. İleri zamanlarda gerçekten ihtiyacımız olan şeylere sıkıntısız ve huzursuz olmadan kolayca sahip olmamızı kolaylaştıracaktır. Her şeyi ihtiyacımız kadar almalıyız. Tüketeceğimiz her şey ihtiyacımız kadar olmalıdır.
  Kuranda dünya nimetlerinden yararlanmayı emretmişti.
  İsraf, Kur’an ahlakının özündeki denge prensibini bozmaktadır. Çünkü birimizin gerektiğinden çok harcaması için, diğerinin gerektiğinden az harcaması gerekecektir.
  Allah, nimetleri dengeli bir biçimde göndermiştir. İsrafa gidenler, bu dengeyi, kendi lehlerine bozan isyancılardır.
   

 2. Ödevim bittiiii teşekkür
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 29 Aralık 2015