İsrail’in Kuruluşu Hakkında Bilgi

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Suga tarafından 10 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

 1. Suga

  Suga Süper moderatör Yönetici

  İsrail’in Kuruluşu Hakkında Bilgi
  Filistin’de bir Yahudi yurdu kurulması, ilk kez 29 Ağustos 1897’de İsviçre’nin Basel kentinde toplanan bir kongrede gündeme getirilmişti. Dünya Siyonist Örgütü başkanı Theodar Herzl, Yahudilerin Filistin’e yerleşmelerine karşılık Osmanlı Devleti’nin dış borçlarını ödemeyi önermiş; ancak istediği sonucu elde edememişti. Buna karşın Filistin’de Yahudi yerleşkeleri kurulmaya başlanmış; yasal olmayan yöntemlerle kurulan Yahudi kolonilerinin sayısı, XX. yüzyıl başlarında 50’ye yaklaşmıştı. İngiltere Balfour Deklarasyonu ile bağımsız bir Yahudi Devleti’ni resmen desteklediğini Siyonist Federasyonu Başkanı’na bildirmişti.
  İkinci Dünya Savaşı yıllarında İngiltere, Filistin’de bir Yahudi devletine destek verirken, Almanya ve İtalya ise bağımsız bir Arap devleti planına destek vermişti.
  1947’de İngiltere ve ABD sorunu Birleşmiş Milletler Teşkilatı’nda görüşmeye açtı. Alınan karara göre, Kudüs’e tarafsız bir kent statüsü verilecek; Filistin, Yahudiler ve Araplar arasında paylaşılacaktı. Bu durum Arap-Yahudi çatışmalarını alevlendirdi. İslam ülkelerinde İngiltere ve ABD karşıtı gösteriler düzenlendi.
  – İngiltere 14 Mayıs 1948’de Filistin’deki manda yönetimini kaldırdı.
  – Aynı gün İsrail Devleti’nin kurulduğu ilan edildi. Bu durum Arap-İsrail savaşlarını ve Filistin sorununu başlatmış oldu.
  – 1964’te Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) kuruldu.