İştahı Azaltmak İçin Ne Yapmalı?

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Elif tarafından 27 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin  İştahımızı Azaltmak İçin Ne Yapmalıyız?

  Atıştırma krizinden kurtulmak için sağlıklı besinlere yönelmek, bol su içmek, yediklerimizi iyice çiğnemek ve yemeği en az 15-20 dakika boyunca yemek gerekir.Gündelik hayatımıza yönelik iştah ve doygunluk üzerine yıllardır araştırmalar yapılmakta ve bu konunun tam anlamıyla bilinmeyen bir olay olduğunu ortaya çıkıyor. İnsanların, açlık hissi duymadan da yemek yiyebileceğini söyleyen diyetisyenler bir çok hormonun açlık ve tokluk hissi ortaya çıkardığı belirlendi..

  Bazen insanlar tok olsa dahi yemeye devam ediyor. Çünkü kişi özellikle huzursuz, stresli ve üzgün olunduğunda yemek yiyerek kendini mutlu hissetmek ister.

  İşte iştahı azaltmak ve kontrol altına almak için yapılması gerekenler

  [​IMG]

  - Yeme isteğinin kontrol altında tutulması, atıştırma krizinden kurtulmak için sağlıklı karbonhidratlara yönelmek, bol bol su içmek, yiyecekleri iyice çiğnemek ve yemeği 15-20 dakikaya yayarak yemek gerekmektedir.

  * Su içmek, insanın kendini tok hissetmesi açısından önemlidir. Kişi susuz kaldığında açlığa benzer sinyaller alabiliyor. Bu nedenle acıkıldığında belli aralıklar ve miktarda su içilerek açlık bastırılabilir.


  * Beyaz ekmek, beyaz pirinç gibi kan şekerini hızlı yükseltip insülin hormonunun salgılanmasına neden olan besinlerin yenmesi hızlı acıkmaya neden olur. Bu besinlerin yenmesi ile kanda yükselen insülin hormonu kan şekerini daha fazla düşürerek açlık hissi duymamıza neden olur. Daha çok kepekli ekmek, tam buğday ekmeği, kepekli makarna, bulgur pilavı, yulaf gibi karbonhidratlı besinler tercih edilmelidir.


  * Protein içeren besinler karbonhidrat ve yağlara göre daha çok tok tutar. Bu yüzden protein içeriği fazla olan besinler iştahı azaltır.

  * Triptofan vücutta seratoninin oluşmasında görev alır. seratonin de iştah hissini azaltır. Triptofan proteinlerin bir bölümünde bulunan bir çeşit aminoasittir. Muz, avakadoda bol miktarda bulunur.

  * Krom mineralinin de insülin dengesinde önemli bir görev alır. Krom kan şekerini dengelediği için iştahı azaltır. Krom ihtiyacınızı karşılamak için ceviz , fındık gibi kabuklu yemişler yiyebilirsiniz.