İstanbuldaki Mevlevihaneler

Konusu 'Bunları biliyormuydunuz' forumundadır ve Elif tarafından 26 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Istanbul Mevlevihaneleri

  İstanbul Mevlevihane ve Dergahlar Listesi


  Beşiktaş (Bahariye) Mevlevihanesi
  [​IMG]

  Beşiktaş Mevlevihanesi, İstanbul Beşiktaş'ta kurulan ve Çırağan Sahil sarayının büyütülmesi nedeniyle sonradan yıktırılan Mevlevi tekkesi.İstanbul'daki Mevlevi asitanelerinden olan tekke, Veziriazam Damad Ohrili Hüseyin Paşa tarafından 1622'de halen Çırağan Sarayı'mn bulunduğu yerde kurulmuştur.
  [​IMG]


  Galata Mevlevihanesi (Kulekapısı Mevlevihanesi)
  [​IMG]

  Beyoğlu'nda Tünel tarafında Galip Dede Caddesi'nde bulunan eski bir mevlevihane olup şu anda müze olarak faaliyet göstermektedir.


  Kasımpaşa Mevlevihanesi
  [​IMG]

  Kasımpaşa Mevlevihanesi, Kasımpaşa Sururi Mahallesi Mevlevihane Sokağında bulunuyordu. Uzun yıllar harap ve perişan bir halde kalan, kendisine uzatılacak bir yardım elini bekleyen bu tarihi yapı ilgisizlikten yok olup gitmiş, günümüze yalnızca avlu kapısı gelebilmiştir.


  Üsküdar Mevlevihanesi
  [​IMG]

  Üsküdar, İmrahor semtinde Doğancılar’ın batısında yer alan Mevlevihane âstâne olmayıp, bir zaviyedir. Son yıllarda yapılan onarımlar sonunda bir bölümü camiye dönüştürülmüş ve yapı tüm özelliğini yitirmiştir. Bu Mevlevihane’nin diğerlerinden farklı bir konumu vardır. İstanbul’dan Anadolu’ya giden dervişlerin konaklamaları için kurulmuştur.

  Yenikapı Mevlevihanesi
  [​IMG]

  İstanbul'un beş önemli Mevlevihanesinden biri olan Yenikapı Mevlevihanesi Osmanlı tekke mimarisinin karakteristik özelliklerini taşıyan güzel bir örnektir. Yenikapı Mevlevihanesi ismini bugün "Mevlanakapı" olarak bilinen sur kapısından almıştır.
   


 2. Cevap: İstanbuldaki Mevlevihaneler

  Üsküdar Mevlevihanesinde bir kaç kez Cuma kıldım. 1996 yıllarındaydı. O zamanki postnişin (dergah şeyhi) nurani ve güleç yüzünü hiç unutmam. Bizi yurttan gönderiyorlardı Postnişin bizi hiç geri çevirmedi öldüyse Allah rahmet etsin.