İstanbulun Coğrafi Özellikleri Nelerdir?

Konusu 'Coğrafya atlası' forumundadır ve Yavuz tarafından 28 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. İstanbulun Coğrafi Yapısı Hakkında Ansiklopedik Bilgi

  İstanbulun Konumu Ve Coğrafi Özellikleri Nelerdir?

  İstanbul dünyanın sayılı coğrafi özelliklerini taşıyan özelliklere sahiptir. Bunların en önemlisi iki büyük kıta olan Avrupa ve Asya'yı birbirine bağlamaktadır. İstanbulun Karadeniz ve Marmaraya kıyıları vardır. Karadeniz gemi yolu Marmara üzerinden İstanbul Boğazından dünyaya açılmaktadır. İstanbul'un iklimi, Karadeniz iklimi ile Akdeniz iklimi arasında geçiş özelliği gösteren bir iklimdir, dolayısıyla İstanbul'un iklimi ılımandır. İstanbul'un yazları sıcak ve nemli; kışları soğuk, yağışlı ve bazen karlıdır.

  İstanbul oldukça engebeli bir arazi yapısına sahiptir. Yüksek dağlar yoksa da, arazinin % 74’ü plato ve yaylalardan, % 16’sı dağlardan, % 10’a yakını da ovalardan ibarettir. İstanbul, Avrupa ile Asya kıtaları arasında köprü görevi gören, bunların birbirine en çok yaklaştığı iki uç üzerinde kurulmuş bir şehirdir. İstanbul’da büyük ovalar yoktur. Ova denilebilecek yerler, Akarsu vadilerinin göl veya denize yaklaştıkça genişlemesinden meydana gelmiş düzlüklerden ibarettir.

  İstanbulda Terkos, Büyükçekmece ve Küçükçekmece gölleri bulunmaktadır. İstanbul çevresinin bitki örtüsü Akdeniz bitkilerini niteliğindedir. Bölgede hakim olan bitki örtüsü makidir. İklimi sebebiyle her çeşit bitki yetişir. Orman bakımından zengin sayılılacak derecededir. İstanbul yedi tepeli şehir olarak bütün dünyanın göz bebeğidir.
  [​IMG]
   

 2. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Cevap: İstanbulun Coğrafi Özellikleri Nelerdir?

  Ah istanbul istanbul olalı böyle coğrafya görmedi. :) bitki örtüsü yerine bina örtüsü demek daha doğru olur.Her dönem yeniden yapılanma yeni binalar yapılıyr.
   


 3. Cevap: İstanbulun Coğrafi Özellikleri Nelerdir?

  kentsel dönüşüm başladı bakalım neye dönüştürcekler:)
   

 4. Cevap: İstanbulun Coğrafi Özellikleri Nelerdir?

  istanbul co kotu coook
   

 5. güzellllllllllll