İstanbul'un Kurtuluş Tarihçesi

Konusu 'Cumhuriyet Tarihi' forumundadır ve Yavuz tarafından 6 Ekim 2012 başlatılmıştır.

  1. İstanbul'un Düşman İşgalinden Kurtuluş Tarihçesi

    İstanbul Osmanlının başkenti olarak ikinci meşrutiyetin ilanından sonra İttihat Terakki Perver cemiyeti önderliğindeki hükümetin siyasi görüşleri neticesinde Almanyanın müttefiki olarak savaşa girmiştir. Dönemin Osmanlı sultanı Abdulhamid stratejik olarak savaşa girilmemenin daha akıllıca olduğunu söylesede, özgürlükçü yenilikçi jön türk hareketi ülkeyi webokur.net hiç tarafı olmaması gereken bir savaşa sokmuş bulundular. Almanyanın savaşı kaybetmesyle yenik sayılan Osmanlı savaşın sonlarına doğru 1918 tarihinde İtlaf devletlerinin Lozan anlaşmasını gerekçe göstermesiyle İstanbulun kuşatmasına maruz kaldılar.

    Asıl amaç Osmanlıyı siyasi olarak yeteneksiz bırakmaktı. Durumu farkeden Osmanlı sarayı anadoluya yirmiden fazla subayını göndererek kurtuluş mücadelesini başlatmış oldular. Erzurum Sivas kongrellerinde bölgenin valileri, kanat önderleri ile İstanbuldan gelen ve önceden bölgede görev yapmakta olan osmanlı subayları kurtuluş mücadelesinin yol haritasını belirlediler.

    Kurtuluş mücadelsini Osmanlı olarak başarı ile tamamlayan halk Mudanya ateşkes anlaşmasının ardından bütün dünyada savaşın neticelenmesini müteakip 6 Ekim 1923 tarhinde İstanbula tekrar askerini yerleştirmiştir. İtlaf devletlerinin çekilmesi ile 6 Ekim İstanbulun düşman işgalinden kurtuluşu olarak kabul edilir. Bu tarih süreci siyasi olarak henüz Osmanlı iken yaşanmıştır. 29 Ekim 1923 tarihinde de Türkiye Cumhuriyeti olarak ilan edilmiştir.ywx webokur.net