İşte Türkiye'nin ilk hayalet uçağı

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Elif tarafından 10 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  İşte Türkiye'nin ilk yerli savaş uçağı!

  İlk hayalet savaş uçağının ayrıntılarına ulaşıldı. Dün duyrulan 6 uzman tarafından yürütülen kavramsal tasarım çalışması bu sene sonuna kadar Bitecek. Aralık ayında SSlK'ya sunulacak.SAVUNMA Sanayi İcra Komitesi kararı ile 2010 yılında başlatılan yerli savaş uçağı kavramsal tasarım çalışmasında çok önemli gelişmelere İmza atıldı.Hava Kuvvetlerinin beklentileri doğrultusunda miçimlendirilen çalışmalarda, 2030 ve sonrasının teknolojisi için projeksiyon yapıldı. Başlangıçta 6 model üzerinde duruldu, ardından proje ekibi Hava Kuvvetleri'nin değerlendirmeleri ile 3 model üzerinde çalışıldı.Uçağın tasarımında belirginleşen ayrıntılara ulaştı.
  [​IMG]

  Çalışmada insansız hava aracı (İHA) teknolojisinin gelişimi gözönünde bulunduruldu. 2030 sonrasında savaş filolarının 1 pilotlu uçak ve yanında 4 İHA olabileceği değerlendirildi. Hava Kuvvetleri ağırlıklı olarak tek pilotlu uçak üzerinde dursa da iki pilotlu tasarımlar da hazırlanıyor. İkinci pilotun, filodaki İHA'lara komuta edebileceği düşünüldü. İHA'lann yer ile link aracılığıyla irtibat kurması elektronik harp teknikleri ile engellenebilir.

  Yerli savaş uçağı hayalet (stealth) özelliğinde ve radarda görünmezlik zırhı taşıyacak. Bu zırhın gövde malzemesi özel boya teknolojisi ile sağlanabiliyor. Gövdede bor katkılı kompozit malzeme kullanılarak uçağa görünmezlik özelliği sağlandı. Ayrıca bor elementi uçakta daha geniş alanlarda kullanıldı. Çünkü bor, hem hafif, hem dayanıklı hem de ısıya karşı direnci yüksek bir element. Savaş uçağı motorlarından 50 bin libreye varan ısı yayılıyor. Motor çevresinde ve gövdede bor kullanılması halinde uçak güvencde olacak.Çünkü güdümlü füzeler motor bölgesini hedef alıyor.
  Kısaca özetlersek;

  * 3 model üzerinde yoğunlaşıldı.
  * Yeni nesil İHA teknolojisi barındırıyor.
  * Bor'la görünmezlik zırhı
  * Motorda Eurofighter ilk seçenek
  * İlk uçağın motoru ithal edilecek.


  Hava Kuvvetleri'nin Tek motorlu olsun görüşü doğrulusunda, ilk Eurofighter seçeneği gündeme geldi. Typhoon uçağındaki EJ-2000 motorundan daha güçlü olacak.2020'ye kadar Türkiye'de geliştirilebilecek. Hedef olarak bu yeni jetin 2030'da filoya katılması düşünülüyor.


  İşte Türkiye'nin ilk hayalet uçağı

  [​IMG]