İstiğfar Anlamı Nedir

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Elif tarafından 16 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Sözlük anlamı ''örtmek, örtbas etmek'' demek olan istiğfar, hata ve günahların Allah tarafından bağışlanmasını istemektir.
  ''Gufran'' ve ''mağfiret'' kelimeleri de aynı kökten olup Allah'ın, kulun kusur ve günahlarını örtmesi, günahlarını bağışlayarak ona azap etmemesi anlamına gelir. Allah’ın isimlerinden olan “Gafur” ve “Gaffar” isimleri de istiğfar kelimesi ile aynı köktendir ve Allah’ın, günahları örten, kulları bağışlayan yönünü ifade eder.
  Kuran’da yaklaşık otuz kadar yerde istiğfar kavramına yer verildiğini görürüz. Bu ayetlerde yalnızca Allah’tan af dilenmesinin gereğine işaret edilir. Allah’ın mağfiret edici olduğu ısrarla vurgulanır, özellikle seher vakitlerinde istiğfar edenler övülür.

  Birçok ayette istiğfar ve tövbe emirlerinin bir arada yer aldığını görürüz. Çünkü tövbe ve istiğfar, birbiriyle son derece bağlantılıdır. Bazı ayetlerde önce istiğfar ile Allah’tan bağışlanma dilenmesi emredilmiş, ardından da işlenen günahlardan kesin bir şekilde vazgeçip Allah’a yönelmek suretiyle tövbe edilmesi istenmiştir. Buna göre af dilemenin ilk yolunun istiğfar olduğunu, bunun peşinden de tövbenin gelmesi gerektiğini söyleyebiliriz.