İstiklal Marşı İle İlgili Bilgi

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Elif tarafından 8 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  İstiklal Marşı Hakkında Bilgiler

  Mehmet Akif Ersoy tarafından Kurtuluş Savaşı döneminde yazılan İstiklal Marşı, 12 Mart 1921 günü, milli marş olarak kabul edilip,1921 Anayasası’na eklendi. İstiklal Marşı'nın bestecisi Osman Zeki Üngör’dür.

  İstiklal Marşı, Cumhuriyetimizin resmi milli marşı olduğu gibi, Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de resmi milli marşıdır.

  İstiklal Marşının Tarihçesi kısaca: Milli marşlar bir milletin cesaretini yükseltmeyi, ülkenin bağımsızlığını, özgürlüğün sembolü olan bayrağı ile yurda duyulan sevgi ve bağlılığı ifade eder.
  1920’de TBMM’nin açılması ile beraber, bağımsızlık yolunda yüksek bir moral kaynağı olacak bir millî marşa ihtiyaç duyuldu. Bağımsızlık yolunda halkı yeni bir mücadeleye hazırlarken ona moral kazandıracak güçleri de hazırlamak gerekiyordu. İşte İstiklal Marşı da bu moral güçlerinden biri olarak düşünüldü.

  O dönemim Millî Eğitim Bakanlığı, marş yazılması ile ilgili bir yarışma açtı. Birinci seçilecek esere 500 lira ödül verilecekti. Konulan ödül nedeniyle Mehmet Akif, bu yarışmaya katılmak istemedi. Ama bakanlık yarışmaya katılması için Mehmet Akif’e bir mektup gönderdi. Bu istek karşısında Mehmet Akif, İstiklal Marşını yazdı ve orduya armağan etti.