İstiklal Marşı İle İlgili Tüm Bilgiler

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Elif tarafından 13 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  İstiklal Marşı hakkında ansiklopedik bilgi, İstiklal Marşı İle İlgili Bilgiler

  İstiklâl Marşımız yazıldığı dönemde Anadolu'nun bir çok yeri işgal altındaydı. Muazzam bir devleti 4 yıl gibi kısa bir sürede kaybeden Türk milletinin bağımsızlığı tehlikedeydi. Akifin İstiklal Marşını yazması kolay olmadı. Bu marşı yazmaktan alıkoyan bir nedeni vardı. Çünkü para mükafatı konulmuştu. Türk milletinin istiklâlini ve vatanseverliğini para için şiire dökmek ona ters geliyordu. Bu nedenle açılan yarışmaya katılmadı. Yarışmaya yüzlerce şiir katılmasına rağmen bunların hiçbiri beğenilmedi. O dönemin Maarif Vekili Hamdullah Suphi Tanrıöver'e göre istenilen marşı ancak Mehmet Akif yazabilirdi. Para ödülünün kaldırıldığının teminatını vererek marşı yazmasını rica etti. Yarışmaya katılan 724 eser arasından seçilen 7 şiir Büyük Millet Meclisinde okundu. Akifin şiiri üç defa okunarak kabul edildi.

  İstiklâl Marşının en önemli yönü, gerek söz, gerekse şiir kalitesi bakımından dünyadaki millî marşların hiçbiri ile ölçülemeyecek kadar üstün ve zengin manalı bir şiir olmasıdır.

  Mehmet Akif, bütün şiirlerinde sosyal konulara değinen söylediklerini gerçekten hisseden bir şairdir. İstiklâl Savaşına katılanların duygu ve inançlarına bizzat sahip olduğu için onların duygularına tercüman olmuştur.

  ''Doğacaktır sana vadettiği günler Hakkın, Kim bilir beliki yarın belki yarından da yakın'' mısraları gelecekten ümidini kesmediğini ve Allah'ın Türk milletine göstereceği mutlu günlere olan inancını gösterir.
  Bu mısralarda ifade edilen inanç sayesinde askerin morali yükselmiş ve zaferin kazanılmasında katkısı büyük olmuştur.

  Bağımsızlık, vatan, millet, hürriyet ve din gibi kavramlarının önemi barış ortamlarında pek anlaşılmaz.Bunlar öyle kuvvetli kavramlar haline gelir ki onlar olmadan yaşanamaz. Bundan dolayı millet onlar uğruna ölümü göze alır.

  Korkma! Sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
  Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
  O, benim milletimin yıldızıdır, parlayacak,
  O, benimdir; o, benim milletimindir ancak!

  Bu kıtada söz konusu olan ''al sancak'' Türk milletinin sembolüdür. Türk bayrağının al rengi, şairde alevi çağrıştırır. Türk milletinden bir aile yaşamaya devam ettiği müddetçe bu bayrağın alevi bu şafaklarda sönmeyecektir.
  Gökteki yıldıza kimsenin elini dokunduramayacağı gibi Türk milletinin yıldızı olan bayrağa da kimse el süremez.

  Bayrak için ''o, benim milletimindir'' diyerek onu sahiplenir.

  Çatma kurban olayım çehreni ey nazlı hilâl!
  Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celâl
  Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helâl...
  Hakkıdır, Hakka tapan milletimin istiklâl!

  Bu mısralarda Türk bayrağını kendisini kıskanan sevgiliye benzetir. Yurdumuzu işgal eden Yunanlıların, Fransızların, İngilizleriin bayraklarının varlığı Türk bayrağını üzmüş ve kaşlarını çatmasına yol açmıştır. Şair bunun askerin moralini bozacağını düşünerek ondan kaşlarını çatmaması gerektiğini, başka bayrakların oluşuna kendi rızasının olmadığını anlatmaya çalışır.

  Hakkıdır Hakka tapan milletimin istiklâl mısraında ''Hak'' kelimesi birkaç anlamda kullanılmıştır. Bunlardan biri Allah, diğeri adalettir. Akif bu sözleri ile istiklâl ve hak kavramı arasında ilgi kurar. Allah'a ve adalete inanan Türk milletinin ebediyyen bağımsız yaşama hakkına sahip olduğunu düşünür.


  İstiklal Marşımızla ilgili diğer Bilgilere aşağıdaki bağlantılar aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

  http://www.webokur.net/turkce-edebiyat/istiklal-marsinin-tarihcesi-14370/

  http://www.webokur.net/genel-kultur/istiklal-marsi-ile-ilgili-bilgi-20833/

  http://www.webokur.net/web-ansiklopedisi/istiklal-marsinin-kabul-edilmesi-hakkinda-bilgi-20793/

  http://www.webokur.net/odevim-var/istiklal-marsinin-aciklamasi-10-kita-kisaca-13995/
  http://www.webokur.net/turkce-edebiyat/istiklal-marsinin-sairi-ve-bestecisi-20929/

  http://www.webokur.net/ataturk-hakk...un-istiklal-marsi-ile-ilgili-gorusleri-20914/