İstiklal Marşının 2 Kıtasının Kısaca Anlamı

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Demir tarafından 5 Eylül 2014 başlatılmıştır.


 1. İstiklal Marşının 2 Kıtasının Anlamı Kısaca

  1. KITA=Bu kıtada;

  Ey milletim! Yurdumuzun düşmanlar tarafından kuşatılmış olmasına bakarak bayrağımız için endişe etme , korkma . Çünkü bu topraklar üzerindeki en son ocak (aile) sönmeden, en son Türk bu uğurda canını vermeden bayrağımıza kimse el uzatamaz.

  Rengini şehitlerimizin kanından alan ve şafaklarda bir alev gibi dalgalanan bayrağım,milletimin yıldızı ve bağımsızlığımızın sembolüdür. Gökteki yıldıza nasıl el sürülemiyorsa milletimin yıldızı olan bayrağıma da düşmanlar dokunamayacaktır. O, TÜRK MİLLETİNİNDİR VE DAİMA ÖYLE KALACAKTIR.

  2.KITA=Bu dörtlükte;

  Uğruna canımı vereyim, ne olur kaşlarını çatma. Ey hilal kaşlı güzel bayrağım,neden bize dargın azarlar gibi bakıyorsun? Seni, o nazlı nazlı dalgalandığın göklerimizden indirmelerine izin vereceğimizi mi sandın? Kahraman milletimin hür yaşamak ve seni hür yaşatmak için çok kan döktü, şu anda da dökmektedir. Sen bize kaş çatarak, uğrunda yapılan bu fedakârlıkları hiçe sayrsan, dökülen kanlarımız sana helal olmaz. Doğruluk ve adalet için çalışan, Allah'a inanarak, istiklali uğruna canını veren milletimin hakkı bağımsızlıktır, hürriyettir.