İstiklal Marşının Dize Dize Açıklaması

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Elif tarafından 28 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  İstiklal Marşı'nın dize dize açıklaması

  İstiklal Marşının ilk dizelerinde bağımsızlığın öneminden bahsedilmektedir.
  Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen alsancak
  Şair bu ilk dizede Türk milletine sesleniyor. Onun korkmaması gerektiğini söyleyerek, Türk milletinin bütün zor şartlar altında Türk bayrağını dalgalandıracağını vurguluyor.

  Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
  Bu topraklar üzerinde Türk ulusunun varlığına işaret eden bir ev, ocak yaşayan tek Türk bulundukça İstiklalin sembolü sancağımızın sonsuza kadar varolacağını ve göklerde dalgalanacağını belirtiyor. Çünkü o bayrak, milletimizin hür olduğunu ispatlayan bir simgedir ve bize aittir.
  O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
  Bu dizede de bir benzetme yapılmıştır. Bayrak bir yıldıza benzetilmiştir. Yine bu dörtlükte şafak, sancak ve ocak arasında hapsinin kırmızı olması açısından bir renk ilgisi vardır. Har insanın gökte bir yıldızı vardır. Eğer o yıldız parlarsa o insanın şanslı ve talihli olacağı eğer donuksa hasta olacağı anlaşılır. Eğer o yıldız kayarsa o insanda ölür. Bayrağımız da milletimizin yıldızıdır. İstiklal Marşının yazıldığı sırada her ne kadar donuk idiyse sonra yine parlamaya devam edecektir.

  O benimdir, o benim milletimindir ancak.
  Şairin buna güveni vardır. Hiç kimse nasıl gökteki yıldıza erişemezse; hiçbir düşman da bayrağımıza el süremez. Milletimiz kahraman, güçlü, onurlu ve çalışkandır. Böyle bir milletin bayrağı da asla sönmeyecektir.

  İstiklal Marşının 2. Dörtlüğünün Dizelerinin açıklaması ise şöyle:

  Çatma kurban olayım çehreni, ey nazlı hilâl!

  Burada şair bayrağa sesleniyor. Bayrak bir insan gibi düşünülmüştür. Kaşlarını çatan bir sevgiliye benzetilmiştir.

  Kahraman ırkıma bir gül, ne bu şiddet, bu celâl
  İstiklal Marşının yazıldığı zamanlarda yurt düşman işgali altındaydı. Bağımsızlığımızın sembolü olan bayrak bu durumdan hoşnut olmadığı için kaşlarını çatıyor.

  Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helâl;
  Ezelden beri hür yaşamış ve bayrağını daima göklerde dalgalandırmış olan bu Türk milletine bayrağımın eğer gülmezse yani dalgalanmazsa, onun için döktüğümüz kanlar helal olmaz.

  Hakkıdır, Hakk’a tapan milletimin, istiklâl!
  Çünkü Hakk’a tapan milletimizin bağımsızlık hakkıdır.