İstiklal Marşının Meydana Geliş Süreci

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Elif tarafından 11 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  İstiklâl Marşı'nın Meydana Geliş Süreci

  Kurtuluş Savaşı’nın başladığı yıllarda, askerlerimizi coşturacak, morallerini yükseltecek, milli duygularını güçlendirecek bir ulusal marşın hazırlanması fikri, Albay İsmet İnönü Bey tarafından ortaya atıldı.

  Bunun üzerine dönemin Milli Eğitim Bakanlığı ödüllü bir yarışma duyurusunda bulundu. Yarışmaya 724 şiir katıldı. Değerlendirme komisyonu şiirleri inceledikten sonra 6 şiir, ulusal marş olmaya uygun görüldü. Ancak yapılan ikinci bir değerlendirmede bu altı şiirin de ulusal marş olma niteliği taşımadığı sonucuna varıldı.

  Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver, ulusal marşı Mehmet Akif Ersoy’un yazmasını çok istiyordu. Fakat Mehmet Akif, sonucunda para ödülü olduğu için yarışmaya katılmamıştı. Ulusal marş niteliği taşıyan bir şiirin de bulunamaması üzerine Mehmet Akif ikna edilmeye çalışıldı. Para ödülünün kaldırıldığı konusunda güvence verilince Mehmet Akif, marşı yazmayı kabul etti.

  Daha önce ayrılan altı şiirle Mehmet Akif’in yazdığı şiir arasında yapılan değerlendirmede Akif’in şiiri birinci oldu. 12 Mart 1921 günü Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edildi.