İstiklal Marşı'nın Şairi Ve Bestecisi Hakkında Bilgi

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 12 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  İstiklal Marşı'nın Şairi Ve Bestecisi ile ilgili Bilgiler


  İstiklal Marşı'nın Şairi Mehmet Akif Ersoy hakkında

  Mehmet Akif 1873 senesinde İstanbul Fatih Sarıgüzel'de doğdu. Eğitim hayatına 4 yaşında mahalle mektebinde başladı. 7 yaşında Emir Buhari İlkokulu'na devam etti. 9 yaşında Rüştiye'ye girdi. 14 yaşında, Mekteb-i Mülkiye'nin yüksek kısmına başlayan Mehmet Akif babasını kaybetti. 15 yaşında veteriner olmak amacıyla Baytar Mektebi'ne girdi. Baytar Mektebi'ni bitirerek memurluğa başladı.1894'de İsmet Hanım'la evlendi. Edirne'de gezici görevde bulunuyor.
  14 Mart 1895 yılında yayımlanan ilk şiiri "Kur'an'a Hitap" Mektep Mecmuası'nda çıktı.
  1921′de Maarif Vekaleti bir güfte yarışması düzenlemiş ve bu yarışmaya toplam 724 şiir katılmıştı. Kazanan güfteye para ödülü konduğu için Akif önce yarışmaya katılmak istemedi.Dönemin Burdur milletvekili Mehmet Âkif Ersoy, Maarif Vekili Hamdullah Suphi’nin ısrarı üzerine, Ankara’daki Taceddin Dergahı’nda yazdığıve Türk Ordusu’na ithaf ettiği şiirini yarışmaya koydu. Yapılan değerlendirme sonucu Meclisi’nin 12 Mart 1921 tarihli toplantısında Mehmet Akif’in yazdığı İstiklal Marşı coşkulu alkışlarla kabul edildi.

  Mehmet Akif, İstiklal Marşı'nı, şiirlerini topladığı Safahat’ına dahil etmemiş ve İstiklâl Marşı’nın Türk Milleti’nin eseri olduğunu beyan etmiştir.

  İlk bestecisi Ali Rıfat Çağatay

  Ali Rıfat Çağatay, 1869 yılında İstanbul'da doğdu. Eğitim hayatı boyunca dönemin ünlü hocalarından müzik dersi aldı.
  Türkiye Ulusal Marşı’nın ilk bestecisi olan Ali Rıfat Çağatay udi, çellist, kemençezen ve bestekardır. Mehmet Akif'in yazdığı İstiklal Marşı’nın ilk bestesini Ali Rıfat Bey yazmıştır.

  Birinci Dünya Savaşı yıllarında İstanbul’da kurulan ve İstanbul müzik tarihinde önemli yeri olan Şark Musiki Cemiyeti’nin başkanlığını yaptı. Türk Musikisi Ocağı adlı kurumu kurdu.

  İstiklal Marşı'nın Son bestecisi Osman Zeki Üngör


  1880 İstanbul doğumlu Zeki Üngör, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın ilk şefi ve İstiklal Marşı’nın bestecisidir.

  Osman Zeki Üngör, 11 yaşındayken Musika-i Hümayun’a yani saray orkestrasına alındı. Orkestradaki başarısı II. Abdülhamit’in dikkatini çekti ve konser kemancısı olarak yetiştirildi. Opera orkestrasına başkemancı tayin edilerek Vondra Bey’den sonra uzun yıllar başkemancı olarak çalıştı. Binbaşı rütbesine terfi eden Zeki Üngör, daha sonra Saray orkestrasına şef oldu.

  Osman Zeki Bey, Safvet Atabinen’in oluşturduğu senfonik orkestrada da başkemancı olarak görev aldı. Bir süre sonra yaylı çalgılar bölümü öğretmenliğine atandı. İstanbul Erkek Muallim Mektebi’nde müzik dersleri verdi.
  1958 yılında hayatını kaybeden sanatçının cenazesi, askeri armoni orkestrası tarafından İstiklal Marşı çalınarak Karacaahmet’te toprağa verilmiştir.