İstiklal Marşının Şairi Ve Bestecisi

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Elif tarafından 12 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  İstiklal Marşı'nın Yazarı ve Bestecisi Hakkında Bilgi

  İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy

  1873 yılında İstanbul'da doğan Mehmet Âkif Ersoy'un Babası Arnavut, annesi de aslen Buharalı’dır. Medrese hocası olan Mehmet Tahir Efendi, oğluna Ragif ismini verdi. Fakat bu ismin telafuzu zor olunca annesi kendisine Âkif demeye başladı.

  Akif dört yaşındayken Fatih’te Emir Buhârî Mahalle Mektebi’nde okula başladı. Daha sonra Fatih’teki iptidai Mektebinde eğitimine devam etti. Ortaöğrenimini Fatih Merkez Rüştiyesi’nde gören Mehmet Âkif, dil derslerine büyük ilgi duyarak, özel hocalardan Arapça, Farsça ve Fransızca dersleri aldı. Babası da Arapça ve İslami bilgiler alanında yetiştirdi.

  Mehmet Akif okurken şiirle uğraştı. Babasını kaybettikten sonra 1889’da Halkalı’daki Veterinerlik Fakültesi’ne parasız yatılı olarak girdi ve okulu birincilikle bitirdi.

  Memurluk hayatına Ziraat Bakanlığı Veterinerlik İşleri’nde başladı. Baytarlığa yani Veterinerliğe başladığı dönemlerde de şiirle meşgul oldu. Mesleğinden çok şairliği ile tanınmaya başladı. 1906’da Halkalı Ziraat Mektebi ve 1907’de Çiftçilik Makinist Mektebi’nde öğretmenlik yaptı. 1908’den sonra ise Edebiyat Fakültesi ile Dârülhilâfe Medresesi’nde Osmanlı Edebiyatı hocalığında bulundu.

  1920 yılında TBMM’ye Burdur vilayeti vekili olarak girdi. Bu arada Milli Eğitim Bakanlığı yeni ülkenin milli marşını belirlemek için ödüllü bir yarışma açtı. Mehmet Akif bu ödülü istemediği için yarışmaya katılmak istemedi. Ama ısrarlara dayanamayıp yarışmaya ödülü almamak şartıyla katıldı.
  17 Şubat 1921 günü yazdığı İstiklal Marşı 12 Mart 1921 günü TBMM’de kabul edildi. Ödül olarak verilen 500 lirayı Hilal-i Ahmer (Kızılay) bünyesinde, kadın ve çocuklara iş öğreten ve cepheye elbise diken Darü’l-Mesâi Vakfı’na bağışladı.

  Bütün şiirlerini Safahat adlı kitabında toplayan Mehmet Âkif, Türk Milletine armağan ettiği İstiklal Marşı’nı kitabına koymayarak bu marşın ''Milletin malı'' olduğunu söylemiştir.

  1923 yılında Mısır’a giderek Kahire’de Türkçe öğretmenliği yaptı. 1936’da vatanına dönen milli şair Mehmet Akif Ersoy 27 Aralık 1936 günü İstanbul’da hayatını kaybetti. Edirnekapı Mezarlığı’na defnedildi.

  İstiklal Marşı’nın Bestecisi Osman Zeki Üngör

  İstiklal Marşı’nın bestecisi Zeki Üngör, 1880 yıllında İstanbul da dünyaya geldi. Beşiktaş Askeri Rüştiyesi’nde eğitim gördü. Mızıkai Hümayün’da görev aldığı dönemde II. Abdülhamid’in dikkatini çekti.

  Daha sonra çeşitli orkestralarda başkemancı ve orkestra şefi olarak görev yaptı. Milli mücadelede aktif rol oynamıştır.
  İstiklal Marşı’nı 1922 yılında besteleyerek bugünkü haline getirmiştir. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Şefliğinde de yapan Osman Zeki Üngör 1934 yılında emekliye ayrıldı.

  1958 yılında İstanbul’da hayatını kaybeden Osman Zeki Üngör'ün Cenaze töreninde özel bir izinle İstiklal Marşı çalındı.