İstiklal Marşının Sözleri Ne Anlatıyor

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Elif tarafından 27 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  İstiklal Marşımızın Sözlerinde Neler Anlatılır

  İstiklal Marşı, yurdumuza sahip olmak isteyen düşmanlara, vatanımızı bölmeye çalışan vatan hainlerine karşı, güçlü duruşumuzun bir simgesidir.

  Bir toplumum varlığını sürdürmesini sağlayan, insanları birleştiren, milyonlarca insanı millet yapan ulusal değerleri vardır. Bunlardan biri de rengini şehitlerimizin kanından alan ay yıldızlı bayrağımızdır. Diğeri de güzel dilimiz Türkçdir. Bizi biz yapan ulusal değerlerimizden bir diğeri ise Mehmet Akif Ersoy’un dizeleri ile adeta ölümsüzleşen, geçmişimizin bağımsızlık destanı niteliğinde olan İstiklal Marşı’mızdır.

  Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğüne karşı saldırılar, değerlerimize karşı yapılan hakaretler geçmişte olduğu gibi günümüzde de devam etmektedir. Bayrağımıza, dilimize, Atatürk'ün önderliğinde mehmetçiklerimizin verdiği bağımsızlık mücadelesinin anlatıldığı, adeta herbir kelimesi için binlerce şehit verilen İstiklal Marşı’mıza sahip çıkmak çok önemlidir.Çünkü bizi biz yapan, Türk milletinin olmazsa olmazı olan bayrağımız, dilimiz ve İstiklal Marşı’mıza sahip çıkmalıyız. İstiklal Marşı’mızın her dizesini, her kıtasını günümüzde de yeniden okumalı ve özümsemeliyiz.

  İstiklâl Marşı’nın yazıldığı tarihte Anadolu’nun bir çok yeri işgal altındaydı. Türk milletinin bağımsızlığı tehlikedeydi.

  İstiklal Marşımızın hem sözleri, hem de şiir kalitesi bakımından dünyadaki hiçbir milli marşla ölçülemeyecek kadar üstün ve zengin anlamlar içerir. Bu marş, Türk milleti gibi dünyaya hakim olmuş bir milletin birgün istiklalini kurtarmak zorunda kalmasındaki çelişkiyi de dile getirmektedir.

  Mehmet Akif, bütün şiirlerinde sosyal konulara değinen ve söylediklerini gerçekten hisseden bir şairdir.
  Şunu hiçbir zaman unutmayalım ki, tarih bilincini taşımayan, geçmişine sahip çıkmayan, kültürel değerlerinin farkında olmayan toplumlar ulus birliği içinde yaşayamazlar. Tarih bunun acı örnekleriyle doludur. Uluslar geçmişlerini, dostunu düşmanını, çok iyi bilmelidirler. Bize bu gerçekleri kuşaktan kuşağa aktaranlar, ulusların manevi mimarları, şair ve yazarlarımızdır. Mehmet Akif’e ve İstiklal Marşı’na gösterilen saygı, ulusa ve ulusal değerlere gösterilen saygıyla eş anlamlıdır. Köklerine bağlı ve geçmişinden güç alan kuşakların yetişmesi ancak bu anlayışın yerleşmesiyle mümkündür.

  Başta Atatürk ve Mehmet Akif olmak üzere, bu vatan uğruna can veren bütün şehitlerimizi rahmetle anıyor ve Mehmet Akif Ersoy'un aşağıdaki sözleri ile yazımızı noktalayalım.

  ''Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.''