İtilaf Devletlerinin Wilson ilkelerine rağmen Anadolu'yu işgal için buldukları çözüm

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve Lavinia tarafından 23 Eylül 2013 başlatılmıştır.  1. Wilson İlkeleri Amerika Birleşik Devletleri başkanı Woodrow Wilson tarafından bahsedilen ilkelerdir. 14 maddeden oluşur. Bu ilkeler barışın esaslarını belirtmektedir. 1. Dünya Savaşı uzadıkça savaşı İtilaf Devletlerinin kazanacağı görülüyordu. Almanya ve Avusturya barış girişiminde bulunsa da İtilaf Devletleri barış şartlarını ağırlaştırmak istiyordu. Bu nedenle barış gerçekleştirilememişti. Bu ortam içerisindeyken Wilson İlkeleri açıklanmıştır. Bu ilkelere göre savaş sonunda, yenenler, yenilenlerden toprak almayacaklardı. Ancak Osmanlı Devleti ile Mondros Ateşkes Antlaşması'nın imzalayan anlaşma devletleri bu antlaşmaya şöyle bir madde koydular:

    Anlaşma devletleri güvenliklerini tehdit edecek bir durum ortaya çıktığında istedikleri stratejik bir bölgeyi işgal edebilecektir.

    Osmanlı Devleti her ne kadar Wilson İlkelerine güvenerek ağır şartlar içeren bu antlaşmayı imzalasa da İtilaf devletleri antlaşmada bulunan bu maddeyi öne sürerek Anadolu'da işgallerde bulundular.