İyiliği Emretmek Kötülüğü Yasaklamak

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Elif tarafından 2 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  İslamiyet ''iyiliği emretme ve kötülüğü yasaklamayı'' temel amaç edinen bir dindir. Her kim, toplumsal barışı bozmaya çalışır ve toplumun diğer kişileri de bu duruma göz yumarsa bu suçu işleyenler kadar, toplumsal sorumluluklarını yerine getirmeyenler de bu suça ortaktır. Aşağıdaki ayette bu mevzu çok açık olarak anlatılır: “Sadece içinizden zulmedenlere erişmekle kalmayacak olan bir azaptan sakının ve bilin ki Allah, azabı çetin olandır.”

  Kur’an-ı Kerim’de anlatıldığına göre Hz. Salih Peygamber ’in (a.s) kavmine gönderilen mucize deveyi, kavmin ileri gelen hukuk tanımaz kötü kişileri öldürdüğü için, kavmin diğer fertleri bu kötülüğü önleme konusunda görevlerini yapmadıklarından dolayı, onlar da bu zulme ortak kılınmışlardır.
  Hz. Peygamber (s.a.v), bir hadislerinde, toplumsal barışı bozma girişimlerine karşı nasıl mücadele edilmesi gerektiğinin yöntemini şöyle öğretmiştir: “Sizden kim bir kötülük görürse, onu eliyle düzeltsin, ona gücü yetmezse, diliyle düzeltsin, ona da gücü yetmezse kalbiyle buğzetsin. Bu ise, imanın en zayıf noktasıdır.”

  Elbette, kanunen suç sayılan şeylerde işi yargıya ve güvenlik sorumlularına bırakmak gerekir. Burada bize verilen öğüt, kabahatler yasasının dışında kalan konulardadır.
   
  Son düzenleme: 2 Mart 2014