İzcilik hakkında bilgi

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Nehir tarafından 15 Ağustos 2014 başlatılmıştır.


 1. İzcilik nedir hakkında bilgi

  İzcilik gönüllü uluslararası üniformalı çeşitli yaş gruplarındaki gençlerin zihinsel fiziksel ruhsal sosyal duygusal ve karakter gelişimine katkıda bulunan bir gençlik faaliyetidir.

  İzcilik milliyet ırk din ve dil ayrımı olmaksızın herkese açık gönüllü politik olmayan eğitimsel bir gençlik hareketidir.

  İzcilik çocuk ve gençleri mevcut özellikleri ile bir bütün olarak ele alan ruh ve beden sağlıklarını geliştiren onların boş zamanlarını bir program çerçevesinde değerlendirilmesini sağlayan bir eğitim aracıdır. Bu özellikleri ile izcilik öğretim olmaktan çok uygulamalı bilgi ve beceri kazandıran eğitim karakterinde bir faaliyetidir. Bu nedenle de izcilik tüm dünyada okul dışı bir faaliyet olarak değerlendirilmiş ve okul dışı izcilik organizasyonları kurulmuştur.

  İzcilik çocuk ve gencin grup içinde ve bizzat tabiatın kucağında eğitilmesiyle karakter beceri sağlık mukavemet cesaret vs. konularda daha iyi ve daha çabuk eğitilebilecekleri fikrinden doğmuştur.

  Kişinin eğitimi bedenen ve fikren olduğu kadar ahlaken de büyük önem taşır. Bu nedenle de izcilik ahlak eğitiminde aktif bir metot olarak kabul edilir. İzcilik iyi yurttaş yetiştirmeyi amaçladığından milli iyi insan yetiştirmeyi amaçladığından ise evrensel bir olaydır.  İZCİLİK VE SEN
  Bu tanımlardan sonra; bir izci olarak sen okul dışında izcilikten izci olmaktan yürüyüşe çıkmaktan en iyi arkadaşlarınla birlikte kamp yapmaktan yüzmekten dalmaktan balta kullanmaktan doğada iz takip etmekten kamp ateşinin alevlerini seyredip geleceğini düşünmekten çok hoşlanacaksın.

  Ormanda sessizce yürümeyi görünmeden hayvanları izlemeyi kuşların ötüşlerini taklit ederek onları çağırmayı öğrenecek ve bütün bunları eğlenceli bulacaksın. Arazide yolunu harita ve pusula yardımı ile bulmak acıktığın zaman kendi yemeğini yapabilmek yıldızların altında veda bir çadırda uyumak sana zevk verecek. İzcilikte doğa ile baş başa ve uyum içinde yaşayabilen bir insan haline geleceksin.

  Bununla beraber izcilik açık havada eğlenmekten yürüyüşlere çıkmaktan ve kampçılıktan çok daha fazla bir anlam taşır. İzcilik bir yaşam biçimidir. İzcilik sorumluluk sahibi bir insan olarak yetişmek başkalarına yardımcı olmayı öğrenmektir. İzci andı ve türesi sana iyi bir vatandaş iyi bir insan olabilmen için rehberlik edecek. Ant ve türe sana izciden beklenenleri anlatır görevlerini belirtir. İzci parolası "DAİMA HAZIR” dır. İzciliğin sloganı "HER GÜN EN AZ BİR İYİLİK" yapmaktır. Parola ve slogan ikisi birlikte senin yardım etme arzunu ve yeteneğini gösterir.

  Bir izci olarak yaşamak seni güçlendirecek ve kendine güvenini artıracak izcilikte ilerlerken sana yardımcı olacak izcilik becerilerini öğrenmenin yani sıra liderlik becerilerini de geliştireceksin. İzcilik seni hayatının gelecek aşamalarına hazırlayarak hem bedenen ve de fikren çağdaş bir insan olmanı sağlayacaktır.

  Haydi katıl bize katıl izcilik hareketine. Obanda ve ünitende yaşamının en güzel günlerinden bazılarını geçireceksin. İzcilik tüm izciler için bir yaşam biçimi çoğu izci için ise aynı zamanda en sevdikleri spordur. Aslında izcilik kamp yapma yürüyüş yüzme oryantasyon ve daha pek çok spor dalının bir araya gelmesidir.

  İzcilik eğitimin sırasında farklı etkinlik ve beceriler için farklı işaretler kazanacak ve bunları gururla üniformanda taşıyacaksın.

  "Her şey izcilik için ve her şey izciliğin içinde"dir.  BİR İZCİ OLARAK YAŞAMIN
  Bugün genç olan sen yarın yetişkin bir insan olacaksın. İyi karakterli bedenen güçlü akılca uyanık ahlakça dürüst bir vatandaş olarak yetişmen hem kendin hem yurdun için çok önemli.


  İzcilik sana iyi bir insan iyi bir vatandaş olarak yetişmen için yardımcı olacak ve yeni dostlar edinmen eğlenmen için fırsatlar sunacaktır.  İZCİ OLMAK HİÇ DE ZOR DEĞİLDİRİzcilerin eğlencesine ve heyecanına katılmak mı istiyorsun?

  İzci olmak obadaki ve oymaktaki dostluğu tadabilmek için iki şart var.

  1- Yakınlarda bir yerde çalışabileceğin bir ünite bulmak.

  2- İzciliğin kurallarını bilmek.

  Çevredeki çocuklara sor. Belki de bu çocuk ve gençler izcidir ve seni obalarının toplantısına davet ederler. Eğer bir izci ünitesini nerede bulabileceğini bilemiyorsan yaşadığın şehrin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne git. Buradaki görevliler senin katılabileceğin bir ünite bulmana yardımcı olacaklardır.  İZCİLİK BASAMAKLARI
  Küçük İzci Yaş Grubu: 8–11

  Parolası: Küçük izci çok çalışır

  İzci Yaş Grubu: 12–15

  Parolası: Daima Hazır

  Ergin İzci Yaş Grubu: 16–19

  Parolası: Topluma Hizmet Eder

  Toplum İzcisi Yaş Grubu: 20 – 25

  Parolası: Gönüllü Hizmet Eder

  İzcilik Sloganı: Her gün bir iyilik yap.

  Eğer yukarıda belirtilen yaş aralığında isen yaş grubuna uygun bir izci ünitesine aday izci olmak için;

  Sağlık ocağı veya sağlık kurumundan alınacak izcilik yapabileceğini belirten sağlık belgesini getirmeli (izcilik engelli kişilerinde faaliyet yapabileceği bir gençlik hareketidir bu nedenle sağlık raporunun katılanabilecek/katılanamayacak faaliyetleri yansıtması yeterlidir).

  Aday izci bilgi formunu doldurarak veline izcilik yapmana izin veren bölümü imzalatmalısın.

  Bir izci ünitesine aday izci olarak katıldıktan sonra işin kolaylaşıyor. Artık izci olabilme yolunda ilk adımları atabilirsin. İzci olabilmek için yapman gereken şey aşağıdaki konuları öğrenmek ve uygulamaya başlamaktır.

  İzci andını izci türesini izci parolası ve sloganını öğrendin ve bunlarla uyum içinde yaşamalı ve her fırsatta yaşamında uygulamaya geçmelisin. İzci andına ve türesine bağlılığın izcilikteki gelişmenin anahtarıdır.

  İzci selamını tokasını ve bunların ne zaman kullanılacağını biliyorsun.

  İzci armasının anlamını biliyorsun.

  Doğayı seviyor ve doğada nasıl davranacağını biliyorsun.

  Aday izciliğinin tamamlanmasının ardından ana içme töreniyle