İzmir'in İşgalini Protesto Eden Mektup

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve Lavinia tarafından 26 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. İzmir'in İşgalini Protesto Eden Mektup örneği

  İzmir'in Yunanlılar tarafından işgal edilmesi üzerine yurdun dört bir yanından İstanbul'a 10 bini aşkın protesto mektubu gönderilmiş. 10 bini aşkın protesto telgrafı ile İzmir'in işgali kınanmış ve işgale karşı yapılması gereken her şeye hazır olunduğu bildirilmiş.

  "Hükümet-i Osmaniye'nin kalbgahı olan sevgili İzmirimizin Yunan askeri tarafından işgali büyük bir ekseriyeti İslamiyeyi haiz bulunan bütün vilayatda olduğu gibi burada da heyecan tevlid itmiştir... Eğer işgal bir vaziyet-i askeriye icabı ise bunun bir devlet-i mütemeddine tarafından icrasını rica eder, aksi takdirde bu güzel memleketlerin bir harabezara döndürüleceğini ehemmiyetle beyan ederiz. (Alaşehir ve Havalisi İslam Kadınları namına Makbule, Nebile.)"

  "Yunan askerinin şirin İzmir'i işgali üzerine biz kadınlar burada bir cemiyet teşkil ettik. Elimizden geldiği kadar bütün mevcudiyetimizle vatanımızın halası içün çalışmaktayız.
  Sizin oradaki teşebbüslerinizi duydukça gönüllerimiz iftiharla kabarmaktadır... Allah sayimizi meşkur (övülmüş) etsin. Siz de bizim hukukumuzu muhafaza ediniz. Bir şey yapmaklığımız lazım gelirse telgrafla bildiriniz. (Alaşehir Kazası Türk Kadınlar Cemiyeti namına Ayşe, Mebrure, Halide)"

  Kaynak: AA