İzohipslerden hangi bilgiler elde edilebilir?

Konusu 'Web Kütüphanesi' forumundadır ve Deniz tarafından 16 Kasım 2015 başlatılmıştır.

 1. Deniz

  Deniz Moderatör Yönetici  İzohipslerden hangi bilgiler elde edilir

  İzohips yöntemi yer şekillerinin gösteriminde en çok kullanılan yöntemdir. Bu nedenle izohips haritaları sayesinde yer şekilleriyle ilgili bilgiler elde edilebilir.
  İzohips yöntemi ile yapılan haritalarda izohipslerin uzanışına göre, tepe, sırt, boyun, yamaç, vadi, delta gibi yer şekillerini harita üstünde tanımlamak mümkündür.

  Tepe: Bir doruk noktası ve onu çevreleyen yamaçlardan oluşmaktadır.

  Sırt: İki akarsu vadisini birbirinden ayıran ve birbirine ters yönde eğimli yüzeyleri birleştiren yeryüzü şeklidir. Sırtların üzeri düz olabileceği gibi keskin de olabilir.

  Boyun: Birbirine ters yönde açılmış iki akarsu vadisinin en yüksek, iki doruk arasındaki alanın en alçak yerine boyun denir. Buralara bel ya da geçit de denir.

  Yamaç: Yeryüzündeki eğimli yüzeylerdir.

  Vadi: Akarsuyun açtığı, sürekli inişi bulunan, uzun, doğal oluktur.

  Delta: Akarsuyun taşıdığı maddeleri denize ya da göle ulaştığı yerde biriktirmesi ile oluşan yeryüzü şeklidir.

  UYARI: İzohipslerin "V" şeklini aldığı yerlerde, açık taraf akarsu akış yönünü gösterir. Akarsuların delta oluşturdukları yerlerde, izohipsler deniz veya göl yüzeyine doğru çıkıntı yapar.

  İzohipsin "V" şeklini aldığı yerlerde yükselti "V" nin açık ucuna doğru artıyorsa sırt, sivri ucuna doğru artıyorsa vadi vardır.

  Boyun olabilmesi için, karşılıklı iki tepe arasında, birbirine ters yönde uzanan iki akarsu vadisinin bulunması gerekir.